Италианци ще правят газ от ракия. Производител на алкохол ще превръща отпадъци в биометан.

Компанията Bonollo, известна с производството на традиционната италианска грапа, и газопреносната фирма Italgas откриват първия завод за биометан към дистилерията, предаде Ройтерс. Това може да се окаже важна стъпка към увеличаването на производството на възобновяем природен газ в Италия, посочва агенцията.

Биометанът, който в този случай се прави от течните остатъци в резултат на дестилацията на грозде и гроздови продукти, се получава при обработка и пречистване на биогаз. Той може да се ползва за отопление, готвене и всичко останало, за което се потребява и традиционен природен газ, добит при обработката на изкопаеми горива, но по същността си е страничен продукт на преработката на органична материя и като такъв се счита за възобновяем и въглеродно неутрален, пише БТА.

Най-популярният продукт на фамилната  Bonollo е грапата, дестилирана от гроздови джибри, останали след производството на вино. Продуктът се доближава до българската ракия. Компанията произвежда марката OF въз основа на вино „Амароне“.

От Italgas обявиха, че заводът за биометан на  Bonollo, разположен близо до североизточния италиански град Падуа, е първият, който ще бъде свързан с мрежата на компанията, но са налице още 140 искания за свързване.

„Италия, която сега произвежда едва 5 на сто от биометана в ЕС, има големи възможности да увеличи продукцията си“, казва Пиер Лоренцо Дел’Орко, главен изпълнителен директор на разпространителската мрежа на Italgas, най-големият италиански доставчик на природен газ.

Заводът на Bonollo ще произвежда 2,4 милиона куб. м възобновяем газ годишно, който ще се влиза в газопреносната мрежа и е с капацитет да захрани 3000 домакинства.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук