Третата страна по икономически ръст в еврозоната е изправена пред опасността да изпадне в политическа криза и сериозно икономическо сътресение, ако избирателите отхвърлят конституционните реформи на референдума в неделя. Премиерът Матео Ренци, който оглавява "да"-лагера, води най-тежката битка в кариерата си, пише ДПА, цитирана от БТА.
Италианците са изправени пред фундаментален избор на референдума в неделя: промени в конституцията с цел концентриране на властта в ръцете на правителството или отхвърляне на промените, за да се запазят демократичните механизми за проверка и баланс.

Но вотът е и де факто плебисцит за премиера Матео Ренци, тъй като той обеща да подаде оставка, ако мнозинството гласува с "не". Има опасения, че това може да доведе до политическа парализа и да приближи популистки, евроскептични партии до властта.

"Това е началото на критична седмица за бъдещето на Италия. След шест дни ще знаем дали можем - най-накрая, да изградим просто и силно бъдеще", каза Ренци в понеделник. "Състезанието е в ход, все още много избиратели не са решили", допълни той.

Ренци казва, че реформите ще ускорят процеса на вземане на решения и ще допринесат за по-стабилно управление в Италия - страна, сменила 63 правителства и 27 министър-председатели от 1946 г., където решенията често се бавят заради бюрократични спънки.

В "не"-лагера някои се опасяват, че правителството ще стане прекалено силно; други са съгласни с целта на реформите, но казват, че изпълнението им е лошо. Трети просто искат да нанесат "удар в зъбите" на премиера.

"Трябва да го зашлевим с нашето "не", каза лидерът на антисистемното движение "Пет звезди" Бепе Грило в събота. "Доверете се на усета, а не разума си. Погледнете Ренци и съюзниците му в очите и след това гласувайте", допълни бившият комик и настоящ политик Грило.

Ренци води тежка битка, тъй като на практика е единственият политически лидер в лагера за гласуване с "да". Анализатори изказват предположението, че предвид началната му позиция дори и загуба с умерена разлика би му позволила да оцелее политически.

Независимо от това загубата му ще бъде възприета като още един протестен вот на западния електорат след референдума във Великобритания за излизане от Европейския съюз и победата на Доналд Тръмп в САЩ. Тя ще се свърже и с изборите за президент в Австрия, на които може да победи крайнодесен кандидат.

Не е ясно кой би наследил Ренци и тази неизвестност плаши пазарите. Според най-драматичните прогнози политическа парализа в Италия би могла да доведе до идване на власт на движението "Пет звезди" с платформа за излизане от Европейския съюз, което да предизвика криза в целия блок.

Основният сценарий обаче е, че Италия някак си ще преживява с широки коалиции, за да не допусне движението "Пет звезди" във властта, но ще продължи да отлага ефективните решения на наболели проблеми като корупцията и ниския растеж.

Италия премина два пъти през жестока рецесия между 2009 г. и 2013 г. Ренци дойде на власт през 2014 г. и по негово време бяха направени значими реформи в сферата на труда, а икономиката леко се съживи, но остана една от най-бавно растящите в еврозоната.

Референдумът се смята за критичен за бъдещето на страната, а кампанията за него беше мръсна.

Грило нарече премиера "разкървавена свиня, нападаща всеки, който й се изпречи", а съюзник на Ренци в клиентелистката Южна Италия бе обвинен в търговия с гласове, след като бе записан да казва на местни кметове да "предлагат каквото по дяволите искат" в замяна на гласуване с "да".

Самият премиер обиколи страната и увеличи телевизионните си участия, за да привлече подкрепа. Вестник "Кориере дела сера" го осмя с публикувана неотдавна карикатура, на която баща казва: "Помни, синко, Господ е навсякъде", а синът отговаря: "Като Ренци!".

Той включи данъчни облекчения и пенсионни добавки в бюджета за 2017 г., като се опълчи на органите, следящи бюджетната дисциплина в Европейския съюз.

Засилвайки реториката срещу така наречените "брюкселски бюрократи", премиерът дори махна знамената на Европейския съюз от кабинета си, но ги върна, след като бе разкритикуван.

През последните две седмици от кампанията не могат да бъдат публикувани социологически проучвания, но преди ограничението да влезе в сила, всички предвиждаха победа за лагера "не". Но те се застраховаха, като посочиха, че голям брой избиратели все още се колебаят, а това може да обърне резултата.

Над 50 милиона италианци имат право да дадат гласа си. Сред тях са и 4 милиона, които живеят в чужбина. Те гласуват по пощата и този начин на гласуване може да не е защитен срещу фалшификации. Поддръжниците на "не"-лагера заплашиха да обжалват, ако гласовете, подадени в чужбина, дадат победата на поддръжниците на реформите.

Избирателните секции в Италия ще бъдат отворени от 7 до 23 ч. Не е определен минимален праг гласове, за бъде вотът признат за валиден. Броенето ще започне веднага, а резултатите трябва да се обявят рано в понеделник.


ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ