Израел няма дипломатически отношения със 17 ислямски страни, включително със Сирия. Нормално е, защото такива отношения се установяват между държави, които поне взаимно си признават правото на съществуване. Първо, Дамаск подкрепя палестинците в противопоставянето им на Израел. Второ, Тел Авив още преди половин век окупира западната половина от сирийската провинция Кунейтра и едва ли някога ще я върне.

В започналата в Сирия гражданска война Израел беше първата страна, която се намеси с авиация и с активна подкрепа на ислямистите с оръжие.
 
Затова бе смайващо изказването на израелския военен министър Авигдор Либерман в отговор на журналистически въпрос, че сега в Сирия има централна власт, следователно има с кого да се води диалог. Противоречие ли е това или тотална промяна на държавния курс?
 
Чужди експерти считат, че в тези думи на министъра има позитивен момент, но не бива да се гледа прекалено оптимистично на сирийско-израелските отношения.
 
Пак, според мнението на експертите, изявлението е направено не по адрес на Сирия и арабските страни, а по адрес на тези, с които те взаимодействат – на първо място, разбира се, е Русия.
 
Това обаче са по-скоро думи за добри намерения и засега няма нищо конкретно и реално. В бъдеще много неща ще зависят от глобалните събития, които не могат да бъдат прогнозирани. Трябва да се отчитат много фактори, преди всичко икономически, включително на световните финансови пазари. Политиката на Тел Авив е в сериозна зависимост от САЩ, а Вашингтон участва непосредствено във всички процеси в региона.
 
Израел е възможно да се откаже от регулярни атаки по територията на Сирия, той дори е готов да започне някакъв диалог с Асад с надежда за въздействие спрямо Иран от страна на Русия. Разчетът е прост: Москва заради поддържане на мира в Сирия, който в някаква степен зависи и от Израел, може да се съгласи на някакви израелски условия по иранското присъствие в САР.
 
Никак обаче не е сигурно, че в Москва ще възприемат този намек, както му се иска на министър Либерман. А и към израелтяните има много въпроси във връзка с информациите за тяхното сътрудничество със сирийските терористи. Ако се окаже истина, то двойната игра на Израел само усложнява ситуацията, но е очевидно, че равнището на доверие от страна на сирийците ще бъде минимално.
 
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)