Израелски удари повредиха 900-годишен замък в Ливан при ескалация на конфликта

Древната крепост Бофорт, смятана за една от най-добре запазените средновековни цитадели в региона, е засегната при масирани израелски бомбардировки

https://blitz.bg/voinite/izraelski-udari-povrediha-900-godishen-zamak-v-livan-pri-eskalaciya-na-konflikta_news1154290.html Blitz.bg

Израелски въздушни удари са нанесли щети на 900-годишния замък Бофорт в Южен Ливан – един от най-ценните исторически обекти в страната. Информацията бе разпространена от британското издание The Independent на фона на засилващите се военни действия между Израел и ливанската групировка „Хизбула“.

Крепостта Бофорт е определяна от ЮНЕСКО като един от най-добре съхранените примери за средновековна военна архитектура в региона. Ударът е нанесен на 26 май по време на една от най-интензивните серии от израелски атаки в Ливан през последните седмици.

Над 120 въздушни удара за ден

Според информацията в същия ден израелските сили са извършили над 120 въздушни удара в различни части на Ливан. По данни на местните власти при бомбардировките са загинали 31 души, а други 40 са били ранени.

Военната операция съвпадна с разширяването на израелските действия в южната част на страната и издаването на нови заповеди за евакуация на цивилното население.

На 28 май Израел нанесе удар и в района на Бейрут – първата атака в близост до ливанската столица от седмици.

Нетаняху поиска контрол над повече от 2/3 от Газа

Израел е атакувал командир на проиранска милиция

Според източници от ливанските служби за сигурност ударът край Бейрут е бил насочен срещу Али ал-Хусейни, ръководител на ракетната дивизия „Имам Хюсеин“ – въоръжена формация, свързвана с Хизбула и Иран.

Ливанските власти съобщават, че са използвани две прецизни ракети, насочени към сграда в южните предградия на столицата.

Нов удар по примирието

Военните действия се разглеждат като пореден удар по крехкото примирие, договорено с посредничеството на Съединени щати през април. Споразумението имаше за цел да ограничи конфликта между Израел и „Хизбула“, който продължава да ескалира през последните месеци.

Междувременно Израел обяви нова обширна зона в Южен Ливан за военна територия и призова жителите да се евакуират. Заповедта обхваща всички населени места южно от река Захрани, разположена на около 40 километра северно от израелско-ливанската граница.

Иран възстановява интернета след почти 100 дни затъмнение

По данни на международни наблюдатели евакуационните зони, определени от Израел през последните три месеца, вече обхващат близо 2000 квадратни километра или около една пета от територията на Ливан.

Жертви и извън обявените бойни зони

При удар край град Адлун на 28 май са загинали шестима души, сред които две деца и техните родители. Друга атака срещу пристанищния град Сидон е отнела живота на петима души, включително две жени.

Особено внимание предизвика фактът, че Сидон се намира извън зоната, определена от Израел като бойна територия, а ударът е бил нанесен без предварително предупреждение.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че армията разширява операциите си и поема контрол над нови райони в Южен Ливан. По думите му целта е създаването на по-широка зона за сигурност, която да защитава северните райони на Израел от атаки.

Коментирай