Армията на САЩ свали китайския шпионски балон над Атлантическия океан, съобщи Fox News. Според правителствен източник на телевизията, балонът е бил свален в събота край бреговете на Южна Каролина.

Президентът на САЩ Джо Байдън е дал официална заповед балонът да бъде свален, предаде и CNN. Американските военни кораби са изчакали балонът да се отправи към морето, преди да го свалят. Съобщава се, че в близост до него са били забелязани изтребители.

Високопоставен служител на отбраната каза по време на брифинг в четвъртък следобед, че правителството на САЩ е  "уверено", че балонът за наблюдение е от Китайската народна република. На въпрос за балона в събота от репортер, Байдън каза, че "ще се погрижим за него".

По-рано бе съобщено, че федералната авиационна администрация е затворила въздушното пространство край бреговете на щатите Южна и Северна Каролина.

Корабът на ВМС на САЩ USS Carter Hall е в готовност да извади отломките от водата - на борда му има 30-тонен кран, съобщава euro weeklynews.

Пекин призна, че балонът с горещ въздух е създаден в Китай. Те обаче твърдят, че това е просто метеорологична сонда, която е загубила курса си. В същото време Пентагонът отхвърля подобно твърдение и подчертава, че това е специално разузнавателно средство.

 

 

Какви ще са последствията

Политическият шум около шпионския балон не само провали планираното посещение в Пекин на американския държавен секретар Антъни Блинкен, но също така заплашва да подкопае усилията на двете страни да поправят нестабилните си отношения.

Отговорът на Съединените щати на това, което изглежда като китайска шпионска мисия, ще има дългосрочни последици за усилията за стабилизиране на отношенията, които вече са близо до исторически минимуми, пише агенция УНИАН.

Някои американски законодатели настояват президентът Байдън да потърси отговорност от Китай за това, което официални лица наричат ​​„неприемливо нарушение на суверенитета на САЩ“.

Блинкен, който отложи пътуването, което трябваше да започне в петък и да бъде първото посещение на секретаря в Китай от 2018 г. насам, каза, че ще бъде готов да посети Пекин, „когато условията позволяват“.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук