Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е възможно да покани Русия да се присъедини към следващата среща на Г-7 догодина, когато той ще бъде домакин на форума.

Американският държавен глава е заявил това свое желание по време на работна закуска с британския премиер Борис Джонсън преди началото на днешните дискусии в Биариц.

Русия беше член на т. нар. Г-8, но беше отстранена през 2014 г. след анексирането на украинския полуостров Крим от Москва и въведените антируски санкции.

Тръмп потвърди, че лидерите на страните от Г-7, събрани в Биариц, са обсъждали завръщането на Русия в групата, но не знае дали тя ще се върне. 

Европейските страни настояват Русия първо да изпълни Минските споразумения, преди да ѝ бъде позволено да се върне. Тръмп не посочи според какви критерии възнамерява да покани отново Русия.


Британският премиер Борис Джонсън призова президента на САЩ да премахне “значителните пречки” пред британските компании, които искат да изнасят на американския пазар, заявявайки, че има риск да бъде възпрепятствана сделката за свободна търговия след Брекзит.

В изявление в началото на срещата на върха на групата от седемте най-развити държави Г-7 в Биариц, Джонсън посочи редица продукти от Обединеното кралство – вариращи от душ кабини до любимите британски свински пайове – които той каза, че не са допуснати на американския пазар.

“Мисля, че има огромна възможност за Великобритания, но трябва да разберем, че не всичко ще бъде просто”, каза Джонсън пред репортери.

“В САЩ остават много значителни бариери пред британския бизнес, които не са широко разбрани”, каза той и добави, че е повдигнал проблема при телефонни разговори с Тръмп и ще направи това отново, когато се срещнат на двустранни разговори в неделя сутринта.

“Много е важно да сключим фантастична сделка за свободна търговия. Това е свободна търговия, която работи в интерес на британския бизнес”, каза той.

Джонсън и други поддръжници на излизането на Великобритания от Европейския съюз смятат търговската сделка със САЩ за ключова за постигането на успех на Брекзит, като според тях тя ще създаде нови възможности за британските фирми.

Проблемът може да се превърне в рядка тема на спор между Джонсън и Тръмп, като двойката има топли отношения, чието начало датира от преди британският премиер да встъпи в длъжност миналия месец.

Сладкишите “в момента не могат да влязат на пазара в САЩ поради някакво ограничение за администриране на храните и лекарствата”, каза Джонсън, без да дава повече подробности.

“Ние възнамеряваме да използваме всички възможности, но те ще изискват от нашите американски приятели да направят компромиси и да променят своя подход, защото в момента има твърде много ограничения”, допълни британският премиер.