При жителите на Чукотка винаги е съществувало поверие, че човек по време на миене на тялото губи здраве и жизнени сили, пише cyrillitsa.ru. Това отношение на чукчите към процедурите в банята не е удивително, защото горещата вана в суровите условия на Крайния север е нещо наистина трудно постижимо.
Удобната традиция да ходиш мръсен
 
По-рано този номадски народ по цяла година се намирал в тундрата, за да отглежда елени. В тези места никога не е имало по-сериозна растителност, затова просто нямало с какво да си стоплят вода за миене.
 
Етнографи разказват, че периодически група жители на Чукотка се събирали на някое пасище, събличали се и намазвали тялото си с тюленова мас, разпалвали огън и се греели на него. Разтопената от излъчваната топлина мас се смесвала с мръсотията по кожата. После чукчите вземали стъргалки от кост и остъргвали делата си от маста, разказва cyrillitsa.ru.
 
Друг традиционен начин да се почисти кожата е дрехите да се носят с козината навътре към тялото. Космите постоянно почиствали кожата механически.
 
Как се мият чукчите сега
 
По време на съветската власт започнало насилствено приучване на чукчите да се мият и къпят. Постепенно този процес започнал да става част от бита на обитателите в тундрата. Съвременните пастири-еленовъди вече имат възможност да ползват мобилни бани и малки преносими печки.
 
И сега обаче чукотските еленовъди не се мият много често. Спасявайки се от постоянния студ, те натриват тялото си с мазнина, защитавайки кожата си от преохлаждане. Отмивайки тази мазнина, чукчите губят защитната бариера и стават по-уязвими за мразовития въздух. Затова и сега мнозина жители на Чукотка се мият по-рядко, отколкото представителите на другите националности, твърди cyrillitsa.ru.
 
Превод и редакция: БЛИЦ