Отслабнал с над 30 килограма, придружаван от кордон въоръжени до зъби спецченгета, 55-годишният Ектор Луис Саласар Палма бе екстрадиран в родното Мексико, където магистратите точат зъби за мащабен процес. Наричат го „Ел Геро” – Русия, заради почти бяло русата му коса. Както и най-потентния престъпник – баща на 21 признати деца. Започва кариерата си като дребен крадец на коли, но се превръща в един от най-влиятелните гангстери на миналия век.
Въпреки цялата власт, позиции и връзки, Ел Геро Палма загуби всичко заради лош късмет.

Той бе заловен в резултат на малшанс – частният му самолет, с който отивал на парти, катастрофирал. Наркобосът се слави като един от най-безкомпромисните типове, които владеят каналите с наркотици от Колумбия към САЩ. Затова и новината за залавянето му бе водеща в цял свят.Роден е в Норха де Абайо, Мокорито, Синалоа в средата на 40-те години. Започва кариерата си като автоджамбазин, а понякога изпълнявал мокри поръчки заедно с личния килър на местната мафия Мигел Ангел Феликс Галардо. Двамата имали зад гърба си силите на картела Гуадалахара и скоро се превърнали в част от босовете му. За няколко години Феликс, Русия и Едуардо Ретамоза – “El Lobito” оглавили картела.

Малко след издигането, Русия е изправен пред сериозна драма. След като губят огромна пратка кокаин, за която са обвинени той и Ретамоза, El Lobito е убит. Русия, обаче е пощаден и създава съюз с най-хлъзгавия наркобос на всички времена – Хоакин Гусман – Маймунката. След дълги години сътрудничество двама ще се срещнат отново и сега – този път зад решетките в най-охранявания затвор Aлтиплано. Именно оттам Маймунката е бягал два пъти по невероятни начини – в мръсен кош за пране и през тунел, тихомълком пропокан под сградата.

След като става част от картела на Маймунката – Синалоа, Русия привлича приближените си от старата му банда и създава нов картел с племенниците на Мигел Ангел Феликс Галардо. Формира се Тихуанския картел, познат като мафията Арелано Феликс. Палма установява и топли връзки с венецуелския трафикант Рафаел Енрике Клавел – голямата любов на сестра му Минерва Палма. Двамата създават свой собствен картел и стават много близки приятели. Русия нарича Клавел брат по душа и не подозира, че ще съжалява за думите си.

През 1978 година Палма е арестуван в Аризона за трафик на наркотици. Получава 8-годишна присъда в американски затвор.

След освобождаването за него започва истински кошмар, водещ краха зад себе си.

Хектор Русия разбира, че голямата му любов – съпругата му Гуадалупе Леиха Сарано е избягала с Рафаел Клавел заедно с двете им деца. Клавел изнудил жената на Русия да изтегли 7 милиона долара от банковата сметка на мъжа й. Пъкленият му план действал безотказно, защото Рафаел се славел като ненадминат дон Жуан и накарал дамата да се влюби в него. След като усвоил милионите, той обезглавил Гуадалупе Палма. Двете деца Исус и Натали били отведени във Венецуела и изхвърлени през моста на име Пуенте де ла Конкордия, на границата с Колумбия. Бездушният Клавел отишъл да работи за Галардо Татенцето в Тихуана картел въпреки че знаел, че Палма ще отмъсти за любимата и децата си.

Не след дълго отговорът дошъл – защитникът му Татенцето, дългогодишен партньор и близък приятел на Русия, бил разстрелян заради предателството. Следвал Клавел – направен на решето с любимия пистолет на Хектор Русия. Както и трите му деца.

На 23 юни 1995 година Хектор Русия отново попада в затвора. 12-месният му Lear Jet го вози до Гуадалахара, където един от най-верните му хора се жени. Самолетът катастрофира, тъй като не успява да се приземи на частното късче земя, където е партито. Палма оцелява в катастрофата, но е задържан, защото е ранен. Успява да избяга, облечен със затворническата си униформа, докато го водят към съда. След като се отскубва от властите, той успява да се отвлече въоръжена каравана и се измъква. Осъден е на 9 години. Заловен е и е пратен в американския зандан, но скоро се сдобива с ново обвинение – за двойно убийство на полицаи, извършено в Наярит през 1995 година.

Русия е в Алтиплано, откъдето със сигурност вече крои планове как да се измъкне.

Докато е затворен, през 2003 година Министерството на финансите в САЩ санкционира Палма по Закона за наркотрафика, който се прилага за чужденци, по-познат като Акта „Кралете”. Името му фигурира в документите, заедно с тези на още шестима от най-опасните наркобосове на света. Според акта „Кралете“ имуществото на Хектор Палма – Русия в САЩ е запорирано, а на него му е забранено да върти какъвто и да било бизнес на територията на страната, като на практика всичките му активи били замразени.

През последните си активни години Хектор Русия успява да се настани удобно в дълбините на Мексиканските федерални власти, като плащал богато в замяна на сигурен чадър. Той притежавал автентична униформа, пълен комплект идентификационни документи, при това оригинални. Пътувал с оборудвана офицерска каравана, а веднъж избегнал арест като се укривал в дома на местен командир от полицията.

Русия успява да компрометира полицията до такава степен, че се сраснал с нея и тя вече не представлявала заплаха. Научавал за операциите директно по телефона и бил винаги крачка напред. Паралелно пуснал пипалата си в съдебната власт, като магистратите станали най-добрите му приятели. Картелът му Синалоа избягвал успешно присъди, а съдиите прибили тлъсти суми за услугата. През 2004 година 18 мъже от антуража му бяха арестувани с 28 пушки, 2 пистолета и гранатомети и гранати. Арсеналът можел да взриви цял град, но съдия Хосе Луис Гомес Мартинес преценил, че и дума не може да става за въоръжена престъпна група.

През 2008 година, когато Русия бе осъден на 16 години затвор в САЩ, той успя да намери свои хора и сред американските магистрати. Съдийският състав съкрати наказанието му, като му приспадна 8 години, заради предишен престой в ареста. Малко след това опасният наркобос бе вкаран в програма за ранно освобождаване на затворници.

Легендите за Блонди и Късака, както галено наричали Русия и авера му Хоакин Гусман-Маймунката все още се носят в ъндърграунда. Двамата са най-прочути с грандиозния си удар – прекарват 25 тона кокаин през границата в буркани от люти чушки. Докато са зад решетките, наркобосовете Хектор и Хоакин все още дърпат конците на Тихоокеанските наркокартели. Голяма част от времето им в затвора е посветено на работа – установяват връзка с други затворници, срещат се с познати от „бранша“, които им идват на свиждане.

Детективите от ДЕА твърдят, че вендетата е най-голямата сила на Хектор Русия – бил направо виртуоз на отмъщенията. Разследващите го поставят начело на „най-страшната вълна от насилие, свързана с трафика на кокаин, която е заляла северното тихоокеанско крайбрежие на Мексико”. Но определено най-голямата грешка в живота му доверието в безскрупулния Клавел, който разбил сърцето му. Отмъщението за убийството на жена му и децата му се превърнало в ужасяваща вакханалия. Хектор Палма впрегнал всички налични сили, с които разполагал. Десетки невинни загинали в кръстосан огън между картелите на Тихуана и Синалоа. Безогледни бомбардировки, публични престрелки и безпрецедентното клане в дискотеката в Пуерто Валярта. Сред жертвите на Русия са главния прокурор Франсиско Родолфо алварес Фабер, активистът за човешките права Норма Корона и архиепископът на Гуадалахара Хуан Хесус Посадас Окампо.

„Мексико е непрестанно оплитан от корупционните мрежи на тези мъже и пръскан с кръв. Те оперират и докато са в затвора”, обобщава детектив Берелез и подчертава, че никой не може да спре босовете от Тихоокеанския картел…





Източник: chronicle.bg