Само до преди петнайсет години, преобладаващият пейзаж в Дубай е била пустинята. Днес пясъците са покорени от човека и петролните долари. Но с пясъците са покорени и други - света на бедуините е заличен, много животински видове са докарани до спомен и снимки в енциклопедиите.

Най-традиционното занимание на шейховете е ловът със соколи. За такова преживяване трябва да бъде избрана компания като Royal Shaheen Safari. Те предлагат индивидуални сафарита, водени от специалисти по хищни птици, които могат да разкрият много подробности от живота в пустинята, съобщава "Без багаж".

Бреговата линия на ОАЕ на Персийския залив е с дължина над 650 км. В южните и западни части на страната крайбрежната низина преминава в пясъчната пустиня Руб ел-Хали, продължаваща и в Саудитска Арабия.

Преди откриването на нефта по тези земи през 1950 г. ОАЕ е група от силно изостанали и неразвити държавици под закрилата на Великобритания. Петролната индустрия довежда до бърз икономически растеж и модернизация, което помага на емирствата да се освободят от британска зависимост през първата половина на 1970-те г.

Исторически факт е, че ловът с хищни птици е бил популярен спорт и знак за висок статут сред благородниците от средновековна Европа, Средния Изток и Монголската империя.

Днес състезанието със соколи е един от най-ексклузивните спортове в Обединените арабски емирства, като най-добрите птици се продават за повече от 200 000 евро.

Спортът е наследство от живота на поколения наред в суровата и непримирима пустинна среда и традиция от времето, когато всеки ресурс е трябвало да бъде използван за оцеляване. Соколите са най-добрият инструмент за лов по тези места.

Въпреки, че ОАЕ днес е една от най-богатите страни, соколите тук са на голяма почит. Редовно се провеждат конкурси за соколи, състезания и търгове.

Соколите преминават месеци на обучение, за да се подготвят за състезанията, които се организират за шейховете. Птиците трябва да направят силни мускули, за да се справят в надпреварата и да имат шанс да спечелят големите награди. В Абу Даби се провежда фестивал на соколите, в който участват стотици соколари и изследователи от близо 100 страни.