Как СССР опита да победи алкохолизма (СНИМКИ)
Целта е подобряването на здравословното състояние и продуктивността на съветските граждани. С партийна директива цените на бирата, виното и водката са покачени, много производства са спрени, а магазините продават алкохол само между 2 и 7 следобяд.
Същевременно пропагандната машина на Съветският съюз се задейства с пълна сила за новата кауза. Дизайнери и художници визуализират анти-алкохолния идеал.
Колекция от руски анти-алкохолни плакати са събрани в книгата "АLCOHOL", публикувана в Лондон от историка Алексей Плустер - Сарно.
Как руснаците реагирали на забраната?
"Започнали да си варят алкохол вкъщи, както и да консумират алтернативи - медицински спирт, одеколон", разказва Плустер в интервю за VICE.
По това време един одеколон струва 88 копейки, а водката - 10 рубли, припомня историка.
Властите се задействат срещу нелегалното производство, а през това време стават видими и плакатите.
"Героите на тях са най-често пройдохи, които са лоши работници, карат пияни, поркани са докато са бремении, пренебрегват семействата си, агресивни са и представляват опасност за себе си и хората около тях", разказва съставителят.
Съветската власт не успява да постигне желания ефект и да намали алкохолизма в социалистическото общество. Икономиката търпи огромни загуби заради липсата на приходите от алкохол. Същевременно черния пазар процъфтява.
Така до 1988г. Горбачов възстановява нормалното производство и продажба на спиртни напитки.
Последвайте ни
0 Коментара: