Как US офицер в разгара на кубинската криза предотвратява ядрена война
Половин век по-късно става известно, че на този ден войната все пак е била възможна
Как американски офицер в разгара на Карибската криза през 1962 г. предотвратява избухването на ядрена война?
През 60-те години на миналия век карибският конфликт е много изострен, а краят на Студената война е далеч. Но на 28 октомври 1962 г. Хрушчов и Кенеди все пак подписват споразумение, че няма да има истинска война. Политиците си обещават да не използват ядрени оръжия.
Половин век по-късно става известно, че на този ден войната все пак е била възможна. В базата в Окинава идва криптирана заповед за изстрелване на четири крилати ракети. Ако не е намесата на капитан Уилям Басет, тогава земята би се удавила в ядрени облаци. Ударът трябва да бъде нанесен върху четири града - Владивосток, Пхенян, Пекин и Ханой.
Уилям Басет обаче решава да не се подчини на заповедта и е готов да застреля военния, който стой пред „ядрения бутон“. За щастие Басет има властта - той отговаря за изстрелването на крилатите ракети в секретната база в Окинава.
Внимание към детайла
Когато заповедите се предават с шифри и съдбата на планетата е заложена, всеки детайл трябва да се проучва внимателно, решава Басет. Нивото DEFCON-2 е обявено много преди 28 октомври поради конфликта в Карибите. Това означава „на ръба на ядрена война“. Но с командата за изстрелване на ракетите кодът трябва да се промени на DEFCON-1 - неизбежност на ядрена война. Именно този код трябва да сигнализира за началото на войната и да позволи изстрелването на бойни глави. Това спира Басет, а също и фактът, че в списъка има само един съветски град - Владивосток и този град далеч не е столицата.
Интересното е, че подобен инцидент има и в СССР – офицер Петров получава сигнал, че от една от американските бази към СССР летят ракети. И тогава именно той предотвратява ответния удар, изпълнителят Петров обръща внимание на несъответствието на някои детайли, за което по-късно получава наградата за спасяването на света.
Причината не е посочена
Басет никога не казва на никого за случилото се онази нощ. Заповядват му да мълчи. Секретните данни са разкрити от колегата му Джон Бордн.
Той казва, че тогава ситуацията в базата е напрегната - някои служители оказват натиск върху Басет, настоявайки той незабавно да изпълни заповедта. Но той издържа и призовава колегите си да не допускат фатална грешка. В резултат на повторна проверка щабът отменя изстрелването на ракетата. Когато информацията става известна през 2015 г., е поискано обяснение от Пентагона. Но те само потвърждават факта за инцидента.
Какво е това - грешка или истинска поръчка, която след това е отменена? Може би капитан Уилям Басет е знаел за това, но отнася тайната със себе си в гроба, както подобава на войник, верен на страната си.
Последвайте ни
0 Коментара: