Какви технологични пробиви да очакваме през идната година
2020 г. ще бъде повратна точка за космическото пътуване
Ако имате амбиция да летите в космоса и разполагате с излишни средства, то 2020 г. може да с еокаже доста вълнуваща за вас.
Ако космическият туризъм не е вашата страст, а просто искате да видите смартфони с по-големи дисплеи, през следващата година желанието ви ще се сбъдне.
През 2020 г. светът ще стане свидетел на редица технологични иновации. BBC представя някои от технологичните новости, които ще дебютират през идните 12 месеца.
Космос
2020 г. ще бъде повратна точка за космическото пътуване, посочва Гай Норис, старши редактор в Aviation Week & Space Technology.
След като НАСА спря да използва технологията Space Shuttle през 2011 г., изпращането на астронавти към Международната космическа станция става благодарение на руски совалки.
Това може да се промени през 2020 г. Ако всичко върви по план, два американски космически кораба трябва да започнат да превозват астронавти през идната година.
CST-100 Starliner на Boeing, който може да прати в орбитата на Земята до 7 астронавта, се готви за първи тестове, преди да започне операции с хора на борда, което най-вероятно ще се случи през 2020 г.
Междувременно, капсулата Dragon на SpaceX ще започне финални тестове през следващата година. Ако всичко бъде наред с тях, се очаква капсулата да започне да изпраща хора в космоса.
Други технологии, предназначени за изпращане на хора в космоса, могат да осъществят пробив през 2020 г.
Blue Origin на милиардера и собственик на Amazon Джеф Безос може да изпрати хора в космоса чрез своята ракета New Shepard през идните 12 месеца.
Британската Virgin Galactic също може да е готова през 2020 г. със своята програма за космически туризъм, въпреки че нейният основател Ричард Брансън се надяваше това да се случи преди десетилетие.
Досега над 600 души са заплатили депозит за полет на борда на кораба на Virgin Galactic, като цената на билетите възлиза на 250 хил. долара.
„Най-накрая е време за тези отдавна обещавани програми, като това е шанс на широка палитра от технологии да се докаже за първи път”, казва Норис.
Технологии и околна среда
Поставянето на климатичните промени на фокус накара някои технологични компании да подгледнат по различен начин на бизнеса си.
Сред тези компании са производителите на смартфони. Изчислява се, че около 18 млрд. телефона не се използват по света. Ако добавим и 1.3 млрд. броя, продадени през 2019 г., сборът нараства сериозно без оглед да бъде редуциран в идните години.
Производителите на смартфони са под натиск да обърнат операциите съм към по-устойчиви модели, като направят телефоните си по-податливи на поправка.
Същото се случва и с компании, занимаващи се с друга потребителска електроника, като телевизори, перални машини, прахосмукачки и прочее.
Тенденцията не подминава и мобилните оператори. Vodafone вече обеща, че през 2023 г. във Великобритания нейната мрежа ще работи на база зелена енергия. Очаква се и други да последват този пример.
Пътуването за бизнес срещи също търпи промени, като все повече компании правят консултациите си онлайн.
Огъващи се екрани
Премиерата на първия огъващ се телефон на Samsung през този април не мина гладко.
Няколко журналисти успяха да счупят екрана по време на тестове, което провокира компанията да прави подобрения в последния момент преди пускане на устройството на пазара през септември.
Motorola имаше по-успешен дебют на своя Razr, въпреки че има оплаквания относно цената на устройството.
Но всичко това едва ли ще попречи на разгръщането на новите реалности на този фронт. Samsung ще пуснат още устройства с огъващ се екран през следващата година, като става дума най-вероятно за таблет.
TCL - вторият най-голям производител на телевизори в Китай, също обеща, че ще пусне огъващо се устройство през 2020 г., като това ще бъде само началото на цяла серия от продукти с това свойство. Компанията инвестира 5.5 млрд. долара в разработката на огъващи се екрани.
Бърз мобилен интернет
През 2020 г. разпространението на новата мрежова технология от пето поколение ще продължи. До края на 2019 г. около 40 мрежи в 22 страни вече предлагат 5G интернет.
До края на 2020 г. бройката може да достигне 125 оператора, казва Кастер Ман от CCS Insight.
„Ще има интересно развитие на това каква ще бъде цената на договорите за 5G.”, казва експертът. Очаква се офертите за 5G услуги да бъдат базирани на скоростта, която предлагат, подобно на договорите за домашен интернет.
Квантови компютри
Следващата година се очаква да бъде голяма за квантовите компютри.
През октомври тази година от Google обявиха, че квантов компютър е извършил задача за 200 секунди, която иначе на най-бързия обикновено компютър ще отнеме 10 хил. години.
Въпреки че има някои условности около това постижение, експертите са единодушни, че това е сериозен пробив.
„Това е фантастично постижение”, казва Филип Герберт, член на технологичния екип на консултанската компания BCG.
По думите му, няма спор, че квантовите компютри изпреварват традиционните си събратя и въпреки че има дебати колко точно по-добри са, последните пробиви опровергаха някои съмнения в технологията.
Според Гербер компаниите, които са водещи в това отношения, са IBM, Rigetti и IonQ, като през следващата година има вероятност да представят сходен с този на Google прогрес по темата.
Веднъж когато технологията се докаже, се очаква квантовите компютри да се използват в химическата промишленост, фармацията и инженерството.
Последвайте ни
1 Коментара: