Нараснаха опасенията за използването на термобарично оръжие от страна на Русия, след като украинският посланик в САЩ каза, че по време на инвазията са били използвани вакуумни бомби, което е другия термин за това оръжие, пише "Труд".

Използването на подобни оръжия, които изсмукват кислорода от околния въздух за да генерират високотемпературна експлозия, все още не е потвърдено независимо, въпреки че кадрите от Украйна показват термобаричните ракетни установки на руските превозни средства TOS-1.

Д-р Маркъс Хелиър, старши анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика, каза, че въпреки че не е ясно дали те все още са преместени от Русия в Украйна, това е само „въпрос на време“.

Как работи това оръжие?

Термобаричното оръжие, известно още като аерозолна бомба или горивно-въздушен експлозив, е двустепенен боеприпас.

Зареждането на първия етап се състои от разпределянето на аерозола, съставен от много фин материал – от въглеродно гориво до малки метални частици. Вторият заряд възпламенява този облак, и създава огнено кълбо, огромна ударна вълна и вакуум, който изсмуква целия заобикалящ го кислород.

Взривната вълна може да продължи значително по-дълго от конвенционалните експлозиви и е в състояние да изпари човешките тела.
Такива оръжия се използват за различни цели и се предлагат с различни размери. Хелиер казва, че това, което можем да видим в Украйна, е Русия да ги използва в ролята на „обезлюдаването на бункерите“, за да унищожи отбранителни позиции. Изключително големите версии, които се изстрелват въздушно са предназначени за унищожаването на пещерите и на тунелните комплекси.

Къде се използват?

Бомбите са използвани от руските и от западните сили от 1960-те години. САЩ разчитаха на тях в опитите си да ликвидират Ал Кайда в планините в Афганистан. Хелиер каза, че Русия има по-дълъг опит с тях от Запада. „Русия разполага със системи в целия техен спектър… от съвсем малките тактически оръжия до огромните въздушни бомби.

„Сепаратистите, които Русия подкрепя в региона на Донбас, ги използват от няколко години.

През 2000 г. организацията Human Rights Watch осъди съобщението от Русия, че е използвано това оръжие една година по-рано в Чечня като „опасна ескалация“ с „важни хуманитарни последствия“.

Колко опасни са те?

Хелиър каза, че термобаричните оръжия са ефективни с тяхната „специфична цел“ да „унищожават основно отбранителните позиции“. Въпреки че няма да бъдат използвани за проникване в танк, те биха могли да бъдат „много разрушително оръжие“ срещу един жилищен комплекс или някоя сграда.

„Те не са незаконни, въпреки че ефектът им може да бъде доста ужасяващ, поради това че ефекта от създадения вакуум и изсмукването на въздуха от белите дробове на защитниците“, каза той.

Като се има предвид, че използването им е „доста стандартно“ по отношение на руската тактика, Хелиер каза, че очаква да види повече използване на термобаричното оръжие във войната в Украйна.

„Едно от нещата, които знаем за руската тактика, е, че те са готови да унищожават всичко.

„Ясно е, че украинците са се окопали в някои от градовете… и тъй като това продължава, руснаците ще прибягват все повече и повече до използването на каквито и да е оръжия, които имат, включително и на термобаричните оръжия в застроените градски райони.