Канада съобщи, че военната й мисия в Афганистан ще продължи до 2011г., след като американския министър на отбраната Робърт Гейтс обяви, че ще приеме с благодарност продължение на мандата на Отава.
Гейтс „винаги е бил благодарен за ролята на Канада в мисията на ООН“, заяви Дан Дугас, говорител на канадския министър на отбраната Питър Маккей, като добави, че „министърът и правителството бяха много ясни“. Канадският парламент „реши, че нашата мисия ще приключи през 2011 г.“, добави той. По време на визитата си в Кандахар Гейтс зачете ролята и саможертвата на канадските сили в Афганистан от разполагането им в страната през 2002 г. Никоя друга държава-партньор на САЩ не е „работила по-усилено или пожертвала повече от Канада“, заяви министърът. Изказването му беше тълкувано като желание канадският контингент да остане и след 2011 г. „Те бяха невероятни партньори за нас и единственото, което мога да ви кажа е... колкото по-дълго можем да имаме за свои партньори канадски войници, толкова по-добре“, бе категоричен Гейтс. Канадските сили в състав от 2750 души са разположени в южен Афганистан и по време на предизборната си кампания, премиерът Стивън Харпър заяви, че Канада не се е съгласила на продължаване на мандата на силите си след 2011 г. Наблюдателите очакват, че страната може да бъде подложена на натиск да задържи войските си в страната, поради важността, която новоизбраният американски президент Барак Обама придава на Афганистан. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.