Канадска компания в Халифакс е намерила интересно решения на проблема с планините от пластмасови отпадъци, които се изхвърлят всеки ден. Тя е открила начин да прави от отпадъците строителни материали.

Инициативата на компанията се състои в това да събира 80% от рециклируемия отпадък на града и да я превръща в синтетичен дървен материал, който може да се използва в строителството, както за направата на кейове, огради, градски стълбове.

Дъските от изкуствена дървесина, произведени от Goodwood Plastic Products, са изработени от твърда пластмаса, която е по-плътна и по-тежка от истинското дърво. Според фирмата този материал е по-издръжлив.

"Пластмасата няма да спре да се използва, но това, което трябва да направим, е да намерим повече възможни начини да се справяме с нея и да разберем какво да направим, за да се използва повторно" казва вицепрезидентът на компанията Майк Часи.

Към днешна дата рециклираните строителни материали на компанията се използват за създаване на устойчиви външни мебели като пейки в парка и маси за пикник. Продуктите са по-скъпи от истинското дърво, но се очаква продължителността на живота им да е по-дълга с няколко години. 

Това не е първата инициатива на компанията с цел пластмасата да се използва повторно. Скорошното им партньорство с търговеца на храни Sobeys, бе в основата на построяването на първият паркинг в Канада, направен изцяло от рециклирани материали, използвани от местни депа за отпадъци.

Нарастващият проблем с боклука

Пластмасата е евтина, лека и устойчива. Идва във всякакви форми и размери. Но също така замърсява реките, океаните, плажовете и всичко наоколо. Нараства и използването на еднократните пластмасови продукти, пишат авторите на Weforum.

Според доклад на Световния икономически форум използването на пластмаса се е увеличило с 20 пъти в последната половина на века в световен мащаб. Очаква се употребата да се удвои отново през следващите две десетилетия. Според доклада 32% от пластмасовите опаковки не се събират за рециклиране. 

Докато ефективното управление на отпадъците е често срещано в страните с високи доходи, то в страните с по-ниски доходи за рецилиране се събират малко под половината от генерираните отпадъци.

Без ефективни системи за управление на боклука, изхвърлените пластмасови боклуци отиват в реките. Програмата на ООН за околната среда изчислява около 13 милиона тона изтичане на пластмаса в океаните ни всяка година. По този начин се замърсява хранителната верига и се увреждат морските екосистеми.