В Съединените щати не стига да спечелиш най-много гласове в страната, за да станеш президент. Достатъчно е да припомним опита на Хилари Клинтън, която изпревари Доналд Тръмп с близо 2.9 милиона гласа през 2016 г. и въпреки това загуби изборите.

Тайната е да съберат най-много гласове на точните места.

Yahoo News представят кои ще са "бойните" полета на Тръмп и на вицепрезидента Камала Харис.

С малки изключения кандидатът, който получи най-много гласове в определен щат в деня на изборите, получава всички електорални гласове в този щат, които са пропорционални на населението му. Който завърши първи в достатъчно щати, за да си осигури най-малко 270 електорални гласа, представляващи мнозинството, печели мястото в Овалния кабинет.

Поради този принцип "Победителят печели всичко", кандидатите са склонни да не провеждат кампания в щати, където последователно гласуват за демократи (сини щати) или за републиканци (червени щати). Вместо това те се съсредоточават върху малкия брой колебаещи се щати, които могат да обърнат резултата в една или друга посока.

Как да разберем кои щати ще бъдат бойните полета на Тръмп и Харис през ноември, питат се анализатори. Единият ориентир е историята - в някои щати са склонни да гласуват твърдо или за демократите, или за републиканците. В други щати гласуването е на кантар.

Охайо е добър пример. От 1900 г. до 2012 г. в този щат винаги избират печелившия кандидат за президент в 93% от случаите (във всички избори от 1964 г. до 2016 година).

През 2020 г. обаче, тъй като белите избиратели от работническата класа започват да гравитират към републиканците, и Охайо не прави изключение. През 2020 г. Тръмп печели там с комфортна преднина от 8 процента, въпреки че Джо Байдън печели изборите.

Мисури следва същата траектория; във Флорида също избирателите клонят вдясно. В същото време в Ню Мексико, в Колорадо и във Вирджиния демонстрират по-леви предпочитания.

Журналистът Нейт Силвър предлага своята предизборна прогноза, разработвайки модела Silver Bulletin.

Според него Харис и Тръмп могат да имат разлика от 3 пункта в седем щата. Той припомня и какво е било гласуването в тези щати през 2020 г.:

1. Аризона (Тръмп +0.6% през 2024 г.; Байдън +0.3% през 2020 г.)

2. Джорджия (Тръмп +0.9% през 2024 г.; Байдън +0.2% през 2020 г.)

3. Пенсилвания (Харис +1.0% през 2024 г.; Байдън +1.2% през 2020 г.)

4. Невада (Харис +1.1% през 2024 г.; Байдън +2.4% през 2020 г.)

5. Уисконсин (Харис +1.9% през 2024 г.; Байдън +0.6% през 2020 г.)

6. Северна Каролина (Тръмп +2.0% през 2024 г.; Тръмп +1.4% през 2020 г.)

7. Мичиган (Харис +2.6% през 2024 г.; Байдън +2.8% през 2020 г.)

Според националните социологически проучвания Харис изпреварва Тръмп средно с около 2 до 3 процентни пункта.

През 2020 г. Байдън победи Тръмп с 306 срещу 232 гласа.

Ако прогнозата на Нейт Силвър се сбъдне и в Аризона и в Джорджия гласуват за Тръмп; а в Северна Каролина предпочитанията се запазят, а Уисконсин, Мичиган, Невада и Пенсилвания изберат Камала Харис, то тя ще спечели с 279 електорални гласа.

Разбира се, това са само прогнози - като цяло демографията и разпределението на избирателите определят в най-голяма степен крайния резултат във всеки щат.

Образованите в колеж бели жители на Пенсилвания, например, не гласуват по много различен начин от образованите в колеж бели жители на Аризона. Въпросът е колко от тях живеят и гласуват във всеки щат.

От друга страна има и теми, които могат да обърнат изборите, като например абортите и миграцията - те могат да мотивират иначе пасивни избиратели да отидат до урните в деня на изборите, за да гласуват "За" или "Против" конкретната политика. Темата за абортите може да обърне резултата в Аризона и Невада, а темата за имиграцията - Аризона.

Нова ключова тема може да бъде противопоставянето на войната в Газа, която е от значение за американците от арабски произход, които имат най-голяма общност в Мичиган, но както се видя в прогнозата на Нейт Силвър той вече е предупредил, че към този щат вниманието трябва да е по-изострено.