Хиляди демонстранти днес се събраха в Истанбул, за да протестират срещу наскоро приет закон за премахването на бездомните кучета от турските улици, предават световните агенции.

Миналият месец законодателите одобриха нов закон, чиято цел е да премахне милиони бездомни кучета от турските улици, като се позоваха на съображения за безопасност.

Любителите на животните се опасяват, че нормата ще доведе до повсеместно избиване на кучетата или до това те да попаднат в претъпкани приюти, в които има много болести.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че законът е необходим, за да бъде решен "проблемът с бездомните кучета“ в страната.

Протестиращите в неделя призоваха законът да бъде отменен, като размахваха плакати с надписи "приютите са лагери на смъртта“ и "отменете проклетия закон“.

"Искаме този закон да бъде отменен незабавно“, заявява протестиращ. "Те (бездомните кучета) са живи същества, също като нас. Ние сме тук, защото сме против те да бъдат унищожавани“.

Основната опозиционна сила, Републиканската народна партия, внесе искане за отмяна на закона в Конституционния съд по-малко от две седмици след приемането му.

По оценки на правителството около 4 млн. бездомни кучета скитат по улиците и в селските райони на Турция. Въпреки че повечето от тях са безобидни, няколко души, включително деца, са били нападнати.

В доклад, публикуван от Асоциацията за безопасни улици и защита на правото на живот - организация, която води кампания за премахване на всички бездомни кучета от улиците, се казва, че от 2022 година насам 65 души са загинали при нападения от улични кучета.

Новият закон изисква от общините да събират бездомните кучета и да ги настаняват в приюти, за да бъдат ваксинирани, кастрирани и обезпаразитени, преди да ги предоставят за осиновяване.

Кучетата, които изпитват болка, са неизлечимо болни или представляват риск за здравето на хората, ще бъдат евтаназирани. Първоначалният проектозакон включваше и котки, но този член беше променен след обществено недоволство.