Холандия отказа на турски министър да агитира на нейна територия за референдума, от който се очаква да засили президентската власт (т.е. на Ердоган) в Турция.
Подобни дипломатически инциденти са в основата на сегашния скок в напрежението между Германия и Турция.

Холандският министър на външните работи Берт Кундерс заяви вчера, че визитата на турския му колега Мевлют Чавушоглу за участие в митинг в подкрепа на референдума е нежелана.

"Холандия носи отговорност за обществения ред и сигурността на холандските граждани и на никого друг. Следователно Холандия не иска да има такова посещение", е отбелязано в писмено изявление на министъра.

"Няма да участваме във визитата на представител на турското правителство, който иска да води политическа кампания за референдума. Следователно няма да окажем съдействие", казва Кундерс.

Той допълни, че се е чул вчера по телефона с турския министър, който планира да участва в събота на митинг в Ротердам.

Позицията на Холандия потвърди и премиерът Марк Рюте, цитиран от Ройтерс. На пресконференция в Брюксел той заяви:

"Не става дума за самото му идване в Холандия. Той може да дойде да посети музея "Маурицхойс" или да разгледа лалетата. Не искаме обаче да организира митинги".

"Това е най-сериозното нещо, което можем да направим. Казваш на външния министър на съюзник от НАТО: "Знаем, че ще дойдете в Холандия - по-добре недейте", добави Рюте и продължи задочното си обръщение към Чавушоглу:

"Ако все пак решите да дойдете, няма да имате кола с шофьор, нито ескорт, нито подкрепа".

Холандският премиер каза още, че макар и "някои хора да казват, че трябва да го арестуваме на (летище) Схипхол, ние ще се въздържим от подобно нещо".