Цифрите са стряскащи: предполага се, че между 2000 и 2010 год. в САЩ са били извършени бракосъчетания на близо 248 000 малолетни. В повечето случаи по принуда. "Хората са шокирани, когато чуят, че това се случва в САЩ."

"Хората са шокирани, когато чуят, че това се случва в САЩ", казва Фрейди Реис. Самата тя е била омъжена по принуда. Нейните родители - строго ортодоксални евреи, ѝ избрали съпруг, когато била на 19. Встъпвайки в брак, тя изгубила правото да взима противозачатъчни, да продължава да учи и да си търси работа. Нямала право дори да има собствена банкова сметка. Само седмица след брака, съпругът ѝ започнал да ѝ нанася побои, пише "Дойче Веле". 

Цели 12 години преминали, докато Фрейди успее да избяга. Нейното строго религиозно семейство обаче прекъснало контакта с дъщеря си. Така е чак до днес. Фрейди, която има две дъщери, основала организацията "Най-сетне без окови". Днес тя се бори за това на другите млади момичета и жени да им бъде спестена съдба като нейната.

Кой позволява тези бракове?

Браковете на малолетни всъщност не са разрешение в САЩ, но има и изключения: при наличие на родителско съгласие, на бременност или на съгласие от страна на съдия. Особено в по-бедните провинциални райони на САЩ често се сключват бракове с малолетни момичета. Понякога това става по религиозни причини, нерядко и принудително. Активистката Фрейди Рейс казва, че най-младите жертви на подобна принуда са били едва на 12 години.
При това съществува едно огромно противоречие: американското външно министерство осъжда браковете с малолетни по целия свят като нарушение на човешките права. Но погледнем ли на картата на САЩ, ще видим, че само в четири щата детските бракове са изрично забранени - това са Делауеър, Ню Джърси, Пенсилвания и Минесота. А тези забрани бяха издействани едва в последните години.

Статистиката не обхваща всички случаи

За да открие колко малолетни момичета са били омъжени между 2000-та и 2010-година, Фрейди Рейс е анализирала огромен брой свидетелства за сключени бракове. Впрочем, момичетата, омъжени в религиозни церемонии или закарани за тази цел в чужбина, не присъстват в никакви статистики.
Последиците от подобни ранни бракове са опустошителни: засегнатите по правило не успяват да завършат училище, нито да изучат професия, често пъти живеят в бедност, и стават жертва на насилие в брака. Между 70% и 80% от браковете с малолетни се разтрогват. Но преди това момичетата преживяват години на мъка и унижения. И това не е чудно, казва Фрейди Рейс: "Когато не са те питали дали искаш да сключваш брак, е ясно, че никой не се интересува дали искаш да се разведеш."