Нов задочен спор и размяна на реплики се разгоря между северномакедонският премиер и българското външно министерство. Това се случи, след като днес Християн Мицкоски заяви, че страната му иска деблокиране на процеса на евроинтеграция и ще работи ангажирано по този дневен ред, но отсреща трябва да има партньор, с който да комуникира, предаде МИА.

Той посочи, че се надява след изборите за български парламент на 27 октомври да има редовно правителство, с което да намери решение на десетилетната блокада на евроинтеграцията на Република Северна Македония.

"Оставаме ангажирани. Планът за реформи е част от дневния ред за евроинтеграцията. Продължаваме да работим за пълноправно членство в ЕС, ще решаваме вътрешните проблеми, ще изпълняваме реформите.

Това, което зависи от нас, ще го направим, но за съжаление този процес не зависи само от нас", посочи Мицкоски в отговор на въпрос на репортери за процеса на конституционни изменения на пресконференция в правителството с министъра за европейските въпроси Орхан Муртезани.

На въпрос дали има друго решение, ако България не иска да предоговаря конституционните промени, Мицкоски отговори, че трябва да се изчака избирането на редовно правителство в България и да се отвори диалог с него.

Да седнем на масата?

Той подчерта, че се надява след изборите за парламент на 27 октомври в България двете страни "да седнат на масата" и да намерят съвместно решение, с което окончателно да се сложи край на десетилетната блокада на евроинтеграцията на Република Северна Македония.

"Ние сме съседи и трябва да изграждаме добри добросъседски отношения. Впрочем имаме и такъв Договор за добросъседство, който трябва да бъде основата, за да можем да продължим нататък. (...)

Убеден съм, че нашата източна съседка, ако гледа и собствения си интерес, ще бъде наясно, че процесът на преговори трябва да започне за нас, ако искаме да сме една цялост на Балканите, която да бъде част от Европейския съюз. Убеден съм, че там (в България) има политици, които искат да видят това", подчерта Мицкоски, цитиран от БТА.

Изказването на министър-председателя на Република Северна Македония за съжаление отново открито поставя под въпрос европейската перспектива на страната му, се посочва в позиция на сайта на Министерството на външните работи (МВнР).

Оттам добавят, че на управляващите в Скопие би трябвало да е ясно, че опитите за лансиране на идеи за предоговаряне на вече поети международни ангажименти могат да доведат единствено до ново отдалечаване от старта на преговорите за членство в ЕС. Тази наша позиция няма да се промени, независимо от това дали управлява служебно или редовно правителство.

Ненужни провокации и конфронтации

Припомняме, че в резултат на ненужни провокации и конфронтация със съседни държави, Северна Македония вече изгуби твърде много време в процеса на отваряне на присъединителни преговори, пишат от МВнР.

Служебното правителство на Република България е легитимно правителство, което има всички прерогативи за управлението на страната. То остава отворено за диалог със Северна Македония, като същевременно подчертаваме, че независимо дали воден със служебно или с редовно българско правителство, диалогът не включва предоговаряне на вече поети ангажименти от Скопие, се посочва в позицията.

Бихме искали отново да припомним, че Европейският консенсус от лятото на 2022 г. между 27-те държави-членки на ЕС и Северна Македония в пълнота очертава всички стъпки за постигане на действителен напредък в процеса на европейска интеграция на последната, добавят от МВнР.

Българската позиция е ясно разписана в Решение на Народното събрание от 24 юни 2022 г., подкрепено от всички политически сили. Тя е израз на волята на българските граждани да подкрепят Северна Македония в процеса на изпълнение на критериите за членство в ЕС, при условие че съседната държава се приобщи към най-високите стандарти в областта на правата на човека и добросъвестно изпълнява поетите международни ангажименти, посочват от МВнР и добавят, че тази общонационална позиция няма да бъде променена.

По-рано днес премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната иска деблокиране на процеса на евроинтеграция и ще работи ангажирано по този дневен ред, но отсреща трябва да има партньор, с който да комуникира, предаде МИА. Той посочи, че се надява след изборите за български парламент на 27 октомври да има редовно правителство, с което да намери решение на десетилетната блокада на евроинтеграцията на Северна Македония.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!