Русия пречи на евакуирането на ранени украински бойци от стоманодобивния завод "Азовстал" в южния град Мариупол, защото иска да ги залови. Това заяви областният управител на Донецк Павло Кириленко, цитиран от "Ройтерс".

По негови думи Русия блокира и усилията за организиране на хуманитарни коридори на други места в Донецк, но руските сили са задържани в неговия регион.

Стотици бойци и няколко цивилни се укриват в стоманодобивния завод - последното им укрепление в Мариупол. Руските сили обстрелват "Азовстал" в продължение на седмици, но руският президент Владимир Путин заяви, че заводът не трябва да се щурмува.

"Те искат да използват възможността да заловят защитниците на Мариупол, повечето от които са от батальона "Азов", обясни Кириленко, визирайки група бойци, заклеймявани от Москва.

Зам.-командирът на "Азов" разтърси света с ново ВИДЕО от катакомбите

Следователно руската страна не е съгласна с никакви мерки за евакуация по отношение на ранените (украински) войски, обобщи той. От своя страна Русия отрича да има за мишени цивилни граждани в това, което нарича специална военна операция за разоръжаване на Украйна. Според Запада това е фалшив претекст за война.

По данни на градския съвет на Мариупол около 100 000 жители на града са "в смъртна опасност" поради руски обстрел, а недостигът на питейна вода и храна е "катастрофален". Русия предприе офанзива срещу Донецк и друга източна провинция на Украйна във втория етап от своята инвазия.

Новата офанзива продължава вече втора седмица и противникът не е постигнал своите тактически или стратегически цели, заяви Кириленко.
По негови думи Русия "нито веднъж" не е спазвала постигнатите споразумения за създаване на хуманитарни коридори. Русия пък твърди, че Украйна е виновна за провала на преговорите за безопасни коридори за евакуация.

Кириленко посочи, че въпреки липсата на споразумения за хуманитарни коридори едва 370 000 жители са останали в контролираните от Украйна части на Донецка област в сравнение с 1,67 милиона преди нахлуването на Русия. Над 270 000 са избягали от Донецка област с влакове, а близо 80 000 - с автомобили.