Северна Корея никога няма да промени статута си на държава с ядрено оръжие. Това заяви лидерът Ким Чен Ун, съобщиха държавните медии.
Декларацията, направена в понеделник, последва преизбирането на Ким ден по-рано за ръководител на Комисията по държавните въпроси – най-висшият орган за вземане на политики в авторитарната нация.
"Ще продължим твърдо да консолидираме статута си на ядрена държава като необратим курс, като същевременно агресивно засилваме борбата си срещу враждебните сили", каза той в програмна реч пред формалния законодателен орган в Пхенян.
Разширяване на стратегическия арсенал
В обширното си обръщение, предадено от официалната Корейска централна телеграфна агенция (КЦТА), лидерът от трето поколение засегна широк спектър от въпроси – от ядрените оръжия и политиката на отбрана до икономическите цели и отношенията с Южна Корея и САЩ.
"Ще продължим да разширяваме и усъвършенстваме нашия ядрен възпиращ потенциал за самоотбрана. Стремежът към разширяване на ядрените оръжия за укрепване на статута на ядрена сила е напълно оправдан", добави той.
Южна Корея - "най-враждебната държава"
Ким не спести думи по адрес на южната си съседка, която нарече "най-враждебната държава", предадоха France24 и AFP.
"Ще обявим Южна Корея за най-враждебната държава и ще се справяме с нея безкомпромисно. Пхенян ще я накара да плати безпощадно - без най-малко съображение или колебание, за всяко действие, което нарушава суверенитета на нашата Република", добави лидерът.