Северна Корея успешно тества "двигател с твърдо гориво с голяма тяга" с цел разработване на ново оръжие, съобщиха държавните медии в петък. Въпреки тежките международни санкции заради оръжейните му програми, Пхенян е изградил арсенал от междуконтинентални балистични ракети. Но всичките са с течно гориво и северорнокорейският лидер Ким Чен Ун каза миналата година, че разработването на двигатели с твърдо гориво за по-модерни ракети е стратегически приоритет.

В четвъртък той ръководи успешен тест на "двигател с твърдо гориво с голяма тяга", съобщи официалната Корейска централна новинарска агенция (KCNA), която го описа като важен тест "за разработването на друг нов тип стратегическа оръжейна система", съобщава БГНЕС. Снимки в държавните медии показаха Ким да наблюдава теста на площадката за изстрелване на сателити, докато хоризонтално разположеният двигател изхвърля яркожълт пламък на изгорелите газове. Друга снимка го показва ухилен със запалена цигара в ръка и кула от бял дим от теста зад него.

Ракетите с течно гориво са изключително трудни за работа и отнемат много време, за да се подготвят за изстрелване, казват анализатори. По този начин те са по-бавни и по-лесни за забелязване и унищожаване от врага.

Ракетите с твърдо гориво са "по-мобилни, по-бързи са за изстрелване и по-лесни за укриване и използване по време на конфликт. Веднъж разгърната, технологията ще направи ядрените сили на Северна Корея по-гъвкави и опасни”, възразява Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул.

Тази година Ким заяви, че иска Северна Корея да има най-мощната ядрена сила в света и обяви страната си за "необратима" ядрена държава. Списъкът с желания, който той разкри миналата година, включва междуконтинентални балистични ракети с твърдо гориво, които могат да бъдат изстрелвани от земя или от подводници. Последният тест беше стъпка към тази цел, но не е ясно докъде е стигнала Северна Корея в разработването на такава ракета, казаха анализатори.

„Трудно е да се оцени мощността на тягата, заявена от Северна Корея“, каза Джоузеф Демпси, изследовател в Международния институт за стратегически изследвания пред AFP. „Какви други технически предизвикателства остават и колко далеч е летателният тест на такава система, остава неизвестно“, добави той.

Пхенян проведе безпрецедентна вълна от оръжейни тестове тази година, включително изстрелването на най-модерната си междуконтинентална балистична ракета. САЩ и Южна Корея предупреждават от месеци, че Северна Корея вероятно се готви да проведе седмия си ядрен опит.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук