Съединените щати, Южна Корея и Япония наложиха санкции на севернокорейски служители, свързани с оръжейните програми на страната, съобщава "Ройтерс".

До мярката се стигна след последния и най-голям тест на междуконтинентална балистична ракета на Пхенян миналия месец.

Министерството на финансите на САЩ информира, че включва в черния списък Джон Ил-хо, Ю Джин и Ким Су-гил. Тримата вече бяха санкционирани от Европейския съюз през април.

Министерството на външните работи на Южна Корея пък обяви санкции срещу седем други лица, сред които граждани на Сингапур и Тайван, както и срещу осем юридически лица. Всички те вече са под санкции от страна на Съединените щати, наложени между януари 2018 г. и октомври 2022 г.

Япония също наложи санкции на три юридически и едно физическо лице. Под ударите на новите японски наказателни мерки попада и групата Lazarus, заподозряна в извършване на кибератаки.

Китай и Русия блокираха скорошните усилия за налагане на повече санкции на КНДР от страна на ООН и настояха те да бъдат облекчени, за да се даде тласък на преговорите и да се избегнат хуманитарни щети. Това накара Вашингтон да се съсредоточи върху тристранните усилия с Южна Корея и Япония, както и с европейските партньори.

Последния кръг от санкции идва, след като на 18 ноември Северна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета като част от рекордна поредица от над 60 ракетни изпитания през тази година. Действията ѝ засилиха опасенията, че страната може да е напът да възобнови изпитанията на ядрени оръжия, преустановени през 2017 г.

В изявлението на американското финансово министерство се посочва, че Джон Ил-хо и Ю Джин са имали ключова роля за разработването на оръжия за масово поразяване в качеството си съответно на заместник-директор и директор на севернокорейската държавна агенция, отговаряща за производството на боеприпаси в страната.

Ким Су-гил пък е бил директор на Главното политическо бюро на Корейските народни въоръжени сили в периода от 2018 г. до 2021 г. и е упражнявал надзор за прилагането на решенията по програмата на Пхенян за оръжия за масово поразяване.

Санкциите, които изглеждат до голяма степен символични, замразяват всички базирани в САЩ активи на лицата и забраняват сделките с тях.

Десетилетия санкции, ръководени от САЩ, обаче така и не успяха да спрат все по-сложните програми на Северна Корея за ракети и ядрени оръжия.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук