Хенри Кисинджър каза, че според него членството на Украйна в НАТО би било подходящ изход от конфликта. Той изрази своята гледна точка във вторник по време на реч чрез видео връзка на специална сесия на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

САЩ и Европа трябва да продължат диалога с Русия до уреждане на конфликта в Украйна, Европа трябва да бъде открита за Русия, "ако са изпълнени необходимите условия за участие в европейските процеси", заяви Кисинджър, без да уточнява за какви условия става въпрос.

САЩ трябва да продължат да подкрепят Украйна и ако се налага да увеличат военната си подкрепа до постигане на спиране на огъня, коментира бившият държавен секретар на Съединените щати.

Прекратяването на огъня по линията отпреди нахлуването би било "разумен изход" за Украйна, която трябва да избегне превръщането на сегашната във "война срещу Русия", но която сега ще има право да влезе в НАТО.

"Преди войната бях против влизането на Киев в НАТО. Сега обаче смятам, че идеята за неутрална Украйна вече не е жизнеспособна", отбеляза Кисинджър, сега 99-годишен, повтаряйки необходимостта от постигане на примирие в краткосрочен план.

"Стигнахме до момент, в който много цели бяха постигнати. Доказано е, че една конвенционална атака на Русия срещу Европа ще срещне обединена съпротива, която Москва няма способността да преодолее. Освен това НАТО се засили с присъединяването на Финландия и Швеция", припомни носителят на Нобелова награда за мир от 1973 г.

Сега, според Кисинджър, е необходимо да се предотврати по-нататъшното засилване на войната, причинявайки допълнителни щети и най-вече, което би се превърнало в конфликт "срещу Русия".

"Прекратяването на огъня по линиите преди нахлуването би било разумен резултат от военни операции, който не съответства непременно на договорен мир", обясни бившата дясна ръка на президентите републиканци Ричард Никсън и Джералд Форд, добавяйки, че примирието "би дало на Русия възможност да влезе отново в международната система" с "нови условия".

Последното "би могло да накара Русия да преоцени своята историческа позиция, свързана, от една страна, с привличането към европейската култура, а от друга със страха да не бъде доминирана от Европа".

Напротив, предупреждава Кисинджър, унищожаването на Русия като държава би отворило път "за вечен конфликт и нестабилност" в зона, съставена от "единадесет различни часови зони" и в която има "15 или повече различни ядрени оръжия".

САЩ и европейските съюзници могат да продължат да оказват натиск върху Москва чрез санкции, докато не бъде постигнато окончателно споразумение.

В речта си бившият държавен секретар на САЩ също изрази "възхищение" от президента Володимир Зеленски и от "героичното поведение на украинския народ".

САЩ и Китай да не предприемат стъпки, които ще бъдат тълкувани като подготовка за неизбежен сблъсък

"На първо място, за този процес (диалог между САЩ и Китай) е необходима дълбока убеденост и от двете страни, че това не е просто тактически ход, а необходимост на нашето време", каза още Кисинджър.

Ако двете най-напреднали в технологично отношение сили с възможности в областта на изкуствения интелект и ядрените полета са в състояние на конфронтация и дори военна конфронтация, тогава стабилността и дори оцеляването на човечеството ще бъдат застрашени. 

Не можем да разглеждаме тези преговори като възможност да се опитаме да спечелим предимство в навечерието на сблъсък. Има редица стъпки, които трябва да бъдат предприети по тесните и конкретни теми пред нас."

"Важно е всяка от страните да избягва стъпки, които другата страна тълкува като подготовка за неизбежен сблъсък", продължи Кисинджър.

Китай трябва да ограничи струпването на военни сили, а САЩ трябва да спрат да се държат така, сякаш се движат към решение на "два Китая" за ситуацията в Тайван, докато се маскират като политика на "единен Китай".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук