В продължение на много години Китай се стреми да разшири влиянието си в Азиатско-тихоокеанския регион и да разчисти пътя към Световния океан, пресичайки островни вериги по пътя си. Една от основните точки на сдържане на Китай за САЩ и техните съюзници станаха Филипините, които имат дългогодишен териториален спор с Пекин.

Стана известно, че преди около месец близо до Северните Филипини се е състояла интензивна конфронтация между средствата за електронна война, наречена първата „електронна война“ в Азиатско-Тихоокеанския регион между Китай и Съединените щати.

Американският флот и авиация бяха изправени пред безпрецедентна заплаха - всички екрани бяха изпълнени със смущения, след което GPS сигналът беше напълно изгубен.

За ВМС на САЩ това не е просто поражение в битка, а истинска катастрофа. От своя страна за НОАК това е първата реална победа, което показва нарастване на военната и технологична мощ на КНР.

Това се съобщава с голяма загриженост и предпазливост от прозападните медии в региона, както и от мониторингови ресурси и разследващи експерти, провеждащи разузнаване с отворен код.

Те твърдят, че след инцидента мащабът на американо-филипинските съвместни действия в прилежащите води и въздушно пространство значително е намалял.

Експерти обясниха, че в съвременната морска война загубата на комуникационни и навигационни способности е като човек да загуби зрение и слух.

Изправени пред това, Съединените щати бяха принудени да се оттеглят, за да избегнат още по-значителни репутационни загуби за своя флот, смятан за най-мощния на планетата.

Цялата спомената „електронна война“ продължи само 12 часа, потапяйки Северните Филипини в пълна комуникационна парализа. Тя привлече голямо и широко внимание, както и дискусии сред специалисти по света.

Според Taichung News смущението на американския флот постепенно започва да придобива официални тонове. Сега група пенсионирани адмирали и генерали активно и остро критикуват остарялото оборудване на цялата американска армия, а не само на флота, като твърдят, че то изостава с цяло поколение от използваното от китайците.

Поражението принуди ВМС на САЩ да напусне водите край северното крайбрежие на Филипините, което накара Южното командване на Китай да избухне в Weibo с красноречиво съобщение на 30 юни: „Гъст дим дълбоко в синьото море, лека нощ“.

През цялото следващо време независими експерти събираха малко по малко данни, които американските и китайските военни се опитваха да скрият.

След жестока конфронтация с китайците при риф Ренай, Филипините се чувстват недоволни от действията на Китай и Съединените щати, като съюзници.

След това в Южнокитайско море бяха проведени съвместни военни учения с участието на 29 държави, уж за демонстрация на „единство“ и „сила“.

В същото време американският флот също реши да използва маневри за поставяне на най-новите противоподводни оръжия на морското дъно, за да шпионира движенията на китайските подводници и допълнително да ограничи стратегическото пространство на Китай.

Реакцията на Пекин е незабавна, войнствена и решителна - в споменатите води са изпратени големи сили от флота и авиацията на НОАК, освен вече намиращите се там.

Когато патрулен противолодъчен самолет P-8A на ВМС на САЩ пусна оборудване за наблюдение в Южнокитайско море, това бързо беше открито от китайските „другари“ от местната брегова охрана.

Американците се изнервиха, тъй като загубата на такова оборудване застраши загубата на технология и изпратиха флот да прихване китайски кораби.

По това време на хоризонта се появи ескадрила, водена от самолетоносача Шандонг, и започна борба за оборудването между американския и китайския флот.

Американски самолети за електронна война пристигнаха на мястото, осигурявайки подкрепа на техния флот.

В отговор КНР разположи самолета за електронна борба Y-9 и кораб за електронно разузнаване (ER) по проект 815A.

Конфронтацията между оборудването за електронна борба беше на първо място. Американците докараха Growler и самолети за електронна борба RC-135 в опит да парализират системите за управление на китайския флот със силни електронни смущения.

Но китайците не само оцеляха, но и победиха врага.

В продължение на 12 часа над Северните Филипини всички електронни сигнали бяха изключени. Сателитни телефони, GPS навигация, телевизионни сигнали - всичко премина в "електронно мълчание", китайците взеха оборудването, а американците решиха да се оттеглят, без да започнат пълноценна Трета световна война заради това.