Кметът на Ню Йорк заяви за безпрецедентни човешки загуби от COVID-19

Списъкът и броят на починалите в него е първото нещо, което градоначалникът вижда всяка сутрин

https://blitz.bg/svyat/kmetat-na-nyu-york-zayavi-za-bezprecedentni-choveshki-zagubi-ot-covid-19_news805644.html Blitz.bg
Ню Йорк е загубил повече хора от коронавируса, отколкото по време на Втората световна война, Виетнамската война, урагана "Сенди" и 11 септември взети заедно - над 30 000 нюйоркчани са загинали от болестта за една година, казал е кметът Бил де Блазио.

В неделя в Ню Йорк се проведе церемония по почитане на жертвите на COVID-19. Преди около година в града почина първият пациент, болен от коронавирус.

"Всяка сутрин първото нещо, което виждам, е списъкът и броят на починалите в него. Основното е колко хора сме загубили, колко нюйоркчани са си отишли, колко съседи, колко роднини. Днес този брой е над 30 хиляди ", заявил е де Блазио.

Според неговите думи, повече нюйоркчани са починали от болестта, отколкото през Втората световна война, Виетнам, урагана "Санди" и 11 септември взети заедно.

„По един или друг начин всяко семейство беше засегнато“, казал е кметът. - Рамо до рамо, държейки се един за друг, ние ще съживим нашия град", заявил е още де Блазио.

По време на първата вълна на коронавирус в САЩ, която започна през пролетта на 2020 г., Ню Йорк беше центърът на епидемията. В най-лошите дни в щата Ню Йорк повече от 700 души умираха за денонощие, над 3 хиляди бяха хоспитализирани.

Превод и редакция: БЛИЦ


 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай