Което не се продава в “Сотби`с”, върви в “Кристи`с”

Пикасо, "Мускетар с лула"

https://blitz.bg/svyat/koeto-ne-se-prodava-v-sotbis-varvi-v-kristis_news47334.html Blitz.bg

Късни творби на Пабло Пикасо се превърнаха в шлагера на успешен търг на “Кристи`с” в Ню Йорк, посветен на импресионизма и съвременното изкуство.

“Чертите на двата портрета имат определена прилика с външността на самия художник”, посочиха от търговската къща при представянето на платната. “Мускетар с лула", датирана в 1968 г., бе продадена за 14,624 млн. долара при предварителна оценка 12-18 млн. долара. През 2004 г. същата картина бе продадена на търг в “Кристи`с” за 7,2 млн. долара. Друга картина на Пикасо, “Жена с шапка” от колекцията на Джулиан Шнабел, кинорежисьор и дизайнер, стана вторият най-скъп предмет, продаден тази вечер, макар и под първоначалната си оценка от 8-12 млн. долара. Творбата, създадена 2 години преди смъртта на художника, получи цена от 7,754 млн. долара. Вероятно организаторите и собствениците бяха впечатлени от разочарованието, изпитано вчера от търговската къща “Сотби`с”, където най-скъпият предмет, портрет на дъщерята на Пикасо Мая, не намери купувач при предварителна оценка от 16-24 млн. долара. Пикасо остава най-скъпият художник в света – неговата картина “Момче с лула” бе продадена през 2004 г. за 104,2 млн. долара. Вчерашният търг осигури приход от 103 млн. долара за “Кристи`с” при предварителни очаквания от около 94 млн. долара. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай