Кои са най-желаните паспорти в света?
Така смята компанията Nomad Capitalist, която неотдавна подреди 199 държави в съответствие с „ценността на гражданството им“, като България е поставена на 38-о място - заедно с Кипър и непосредствено преди Хонконг.
Освен възможностите за безвизово пътуване, класацията използва подход, който взема предвид количеството данъци, налагани от дадена държава върху гражданите, които живеят в чужбина, както и цялостната глобална репутация на страната, граждански и лични свободи и възможността за притежаване на няколко паспорта едновременно. САЩ дори не попадат в топ 20.
На първо място в класацията е Швеция, следвана от Белгия, Италия, Испания, Ирландия, Финландия, Германия, Дания Швейцария и Люксембург. Шведският паспорт позволява безвизово пътуване до 176 държави или територии - малко по-малко от лидера в света Германия.
Освен това шведите, живеещи в чужбина, могат лесно „да се измъкнат от високите данъци в Швеция и да отидат да живеят на друго място, където има по-ниски данъци и по-малко главоболия“, казва Андрю Хендерсън, пътешественик, предприемач и блогър, който е създал Nomad.
Компанията опитва да помогне на заможни авантюристи да намалят данъчното си бреме, като се преместят в чужбина, получат разрешително за местопребиваване и инвестират в други държави като начин „да увеличат по-бързо богатството си“. Тя също така съветва хората да се сдобиват с втори пасторт, когато е възможно.
Британските, германските и американските паспорти, които някога бяха смятани за най-добрите в света, сега изостават от редица европейски държави. От паспортите в топ 43 на Nomad 33 са европейски. Общият знаменател сред всички тези държави е липсата на данъци върху доходите на гражданите, независимо къде живеят.
За сметка на това САЩ облагат доходите на гражданите си независимо къде са спечелени. От гледна точка на популярност на паспортите, Америка е на 35-о място, заедно със Словения, които имат безвизово пътуване до 174 държави.
По отношение на критерия си за свобода Nomad взема предвид задължителната военна служба, контрола на правителството, законите за гражданите, които не живеят в страната, процента на затворниците, индекса на свобода на медиите и индекса за икономическа свобода.
Миналия четвъртък Швеция въведе отново задължителната военна служба заради руската военна дейност по Балтийско море, така че през 2018 г. вероятно ще има размествания на върха на класацията.
„Смятаме, че свободата на словото и на медиите е нещо добро и налагането на закони за граждани, които не живеят в страната, като цяло е лоша идея“, пише Nomad и дава американския Закон за чуждестранните корупционни практики като пример за закон, който важи и за граждани, които не живеят в дадена държава.
Законът се отнася за чуждестранни компании, американски граждани, получили подкуп от чужбина, и чуждестранни компании, представени на американската борса.
Последвайте ни
0 Коментара: