Скандалът със стажантката в Белия дом Моника Люински избухва през януари 1998 г., когато в медиите се появява информация, че тя е в сексуални отношения с президента Бил Клинтън. Последвалите събития разтърсват до дъно американската политическа система и за втори път в историята на САЩ се стига до процедура по импийчмънт на президента, пише "Труд".

Първата е през 1868 г. срещу Андрю Джонсън. Клинтън отрича всякакви сексуални взаимоотношения, съпругата му Хилари Клинтън го подкрепя и казва, че това е опит на десницата да дискредитира президента.

Следват няколко месеца на догадки дали Клинтън е излъгал и по този начин възпрепятствал правосъдието, докато най-накрая федерален съд постановява, че могат да бъдат заставени да свидетелстват агенти на Сикрет Сървис.

Едва тогава стажантката признава за сексуалната си връзка с президента, започнала още с постъпването є в Белия дом през 1995 г., когато е 22-годишна, и състояла се от девет физически контакта в Овалния кабинет. Тя предоставя доказателство - синя рокля, върху която има петна от семенна течност. Запазила я е по съвет на приятелката си Линда Трип, която преди това е записала телефонните си разговори с Моника.

Представяме ти 200 лв. Бонус за Спортна efbet.com

Жертва или съблазнителка?

Притиснат от обстоятелствата, на 17 август същата година Клинтън прави самопризнание, че е имал “непристойни физически взаимоотношения” с Люински и си посипва главата с пепел. Той обаче отрича да е имал полов акт със стажантката и изтъква с различни законови дефиниции, че от пасивната страна (т. е. неговата) оралният секс не може да се включи към термина “сексуални взаимоотношения”.

След съдебен процес, който го оневинява за изричане на публична лъжа, на 12 февруари 1999 г. Сенатът отхвърля предложението за импийчмънт. Така стажантката, която още преди разкриването на аферата е преместена на работа в Пентагона, обира негативите от любовната афера с президента и е заклеймена от общественото мнение като съблазнителка, поставила под въпрос националната сигурност.

Тя губи работата си, мести се в Ню Йорк, изпада в депресия, напълнява и се скрива от света. Медиите разнищват целия є живот - от юношеството е, повлияно от развода на нейните родители и повторните им бракове, до нуждата от закрила, а не влюбването є, в 27 години по-възрастния президент.

Опити за оцеляване

Междувременно излиза биографичната книга “Историята на Моника” в 400-хиляден тираж, от която тя печели 7 млн. долара, а преди това взима 1 млн. долара от международни права за интервю, което дава на Барбара Уотърс по АВС година след като гръмва скандалът. Интервюто е гледано от над 70 млн. души по света.

За да бори стреса, Моника се отдава на хобито си да плете и не след дълго пуска своя модна линия чанти. Продава ги онлайн. През 2000 г. се появява в реклама за отслабване на компанията Jenny Craig. Договорът е за 1 млн. долара, но тя получава само неустойка от 300 хил., защото собствениците на франчайза отказват да я приемат за свое лице. Моника се пробва и като водеща на риалити, която дава съвети на самотна млада жена как да си избере съпруг. Шоуто няма успех и е спряно след петия епизод. Еротичен музей ѝ предлага 250 хил. долара за прословутата синя рокля с петна от сперма.

Ново начало

През 2005 г. Люински се мести в Лондон и през декември следващата година завършва магистратура по социална психология в Лондонското училище по икономика. Престава да дава интервюта. Мълчанието продължава близо 10 години.

През 2014-а виждаме Моника в ролята на активистка срещу кибертормоза. Тя прегръща горещо и каузата на движението MeToo, като през 2018 г. се присъединява към жертвите на сексуален тормоз или насилие. Пише в Туитър, че гледа по новому на връзката си с Клинтън - сега за нея е ясно, че той е злоупотребил с властта си. Постовете є печелят над 1,5 млн. последователи в Туитър.

Моника пише есето “Срам и оцеляване”, публикувано през 2014 г. във “Венити феър”, в което отново описва подробности от скандала. Тя нарича себе си “нулева жертва на бушуващата епидемия от кибертормоз”.

Казва, че е “излязла от своето скривалище”, за да подкрепи другите жертви и че има надежда, че нейният опит няма да бъде напразен. Люински повтаря, че отношенията им с Клинтън са възникнали по взаимно съгласие и тя е била обвинена, за да се спаси репутацията на президента.

Палачинката се обръща

Постепенно общественото мнение започва да се обръща в нейна полза - нещо немислимо преди 20 години, а Моника се пренасочва към ролята на писател и инфлуенсър.

Най-голямото доказателство, че тя се завръща на сцената, е предложението да бъде част от продуцентския екип на третата част от поредицата “Американска криминална история” - “Импийчмънт”. Десетте епизода тръгват в ефир на 23 октомври 2021 г. Те проследяват хронологията на събитията, довели до искането за импийчмънт на президента Бил Клинтън, през очите на жените, оказали се в центъра на събитията - Моника Люински, Линда Трип и Пола Джоунс (завела дело за сексуален тормоз срещу Клинтън през 1994 г.)

Съдейки по първите два сезона на поредицата - “Народът срещу О Джей Симпсън” и “Убийството на Джани Версаче”, които обраха съответно 9 и 7 награди “Еми” за най-добър лимитиран сериал, и “Импийчмънт” ще бъде един от фаворитите за престижното отличие.

Може да се каже, че сега, на 49 години, колкото навърши на 23 юли, Моника Люински е успяла жена със солидна банкова сметка и донякъде изчистена репутация. За съжаление в изпълнения си с емоции живот тя не смогна да създаде семейство и да отгледа деца. Дали в момента има връзка, не коментира, защото смята, че хората знаят достатъчно много за личния є живот през всичките изминали години.