Истински "сладък обир" разтърси Европа – камион, натоварен с близо 400 000 шоколадови блокчета от световноизвестна марка, е изчезнал мистериозно, предава bTV.
Случаят вече се разследва, а мащабът му го превръща в една от най-шумните кражби на товари в последните месеци.
Откраднатият камион е превозвал огромно количество сладкарска продукция, предназначена за пазарите в Европа. Стоката е напълно безопасна за консумация и без риск за здравето на потребителите.

Но произходът й може да бъде проверен чрез индивидуален партиден код.
От компанията призовават:
- да не се купуват подозрително евтини продукти
- да се проверява произходът им
- при съмнение – да се сигнализира на властите или производителя
Част от по-голям проблем
Случаят не е изолиран. Кражбите на товари в Европа се увеличават значително. Стават все по-добре организирани и използват сложни схеми.
Само преди дни в Германия беше откраднато полуремарке с 15 тона сладкарски изделия на стойност около 250 000 евро.
Как действат извършителите?
По данни от бранша престъпниците вече работят с логистика, сходна на легалния бизнес. Използват фалшиви документи, маршрути и посредници. И пласират стоката бързо на вторични пазари.
"Кражбата на товари се превръща в нарастващ проблем за бизнеса от всякакъв мащаб", коментират от компанията. И допълват, че целта на публичността е да се повиши вниманието към тази все по-честа престъпна практика.