Трудно предвидими остават последиците за Близкия изток от убийството на иранския генерал Сюлеймани.

След ракетния обстрел на две военни бази в Ирак, използвани и от американските военни, политическото ръководство в Техеран изпрати многозначни сигнали: върховният водач Али Хаменей зави, че са "зашлевили шамар на американците", но че иранското отмъщение за убийството на Сюлеймани е друг въпрос - военни акции от този род съвсем не са достатъчни за това, увери Хаменей, пише "Дойче веле".

В същото време иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф определи ракетния обстрел за подходяща "мярка за самоотбрана" и увери, че Иран не желае „ескалация или война", но щял да се "защитава срещу всеки акт на агресия".

Според Революционната гвардия, нападенията с ракети са отмъщение за целенасоченото убийство на Сюлеймани. Тя заплаши също с нападения срещу Израел и съюзниците на САЩ. Тази заплаха е насочена имплицитно и срещу американските съюзници на Арабския полуостров, най-вече срещу Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Загриженост в Рияд

Правителството на Саудитска Арабия е наясно, че положението е сериозно. Вашингтон не е уведомил предварително Рияд за акцията срещу Сюлеймани, заяви висш саудитски служител. Същевременно саудитският външен министър принц Файзал бин Фархан ал Сауд призова към спокойствие след „крайно опасната" ескалация между Иран и САЩ.

„Надяваме се, че всички политически играчи ще предприемат необходимите стъпки, за да предотвратят по-нататъшна ескалация и провокации", заяви той. А крал Салман бин Абдулазиз настоя за незабавни политически мерки за „намаляване на напрежението", съобщи саудитската осведомителна агенция SPA.

В понеделник във Вашингтон пристигна делегация, водена от саудитския зам.-министър на отбраната, за да обсъди възможните стъпки за деескалация в региона.

"Забележително е колко сдържано и съзнателно умерено се държи сега саудитското правителство", казва Щефан Рол от фондация "Наука и политика", който е ръководител на научна група по проблемите на Близкия и Средния изток и Африка. "Преди от Рияд чувахме съвсем друг тон. Саудитска Арабия призоваваше към конфронтация и окачествяваше Иран като заклет враг", припомня експертът.

През последните седмици и месеци тонът се е променил, смята той. През лятото на 2019 Саудитска Арабия на няколко пъти беше мишена на, по всяка вероятност, ирански нападения. През септември бе обстрелвана рафинерия на саудитската енергийна компания Арамко, а САЩ обвиниха за нападението Техеран, което Иран отхвърли.

През октомври в саудитски танкер експлодираха две ракети. Иранското енергийно министерство съобщи за случая, но не каза нито дума за това кой може да стои зад нападението. Според експерта Щефан Рол, след тези атаки саудитската стратегия принципно се е променила - саудитците очевидно са осъзнали колко уязвими са и колко много могат да изгубят в този конфликт.

Засега Иран не е показал изрично, че се обръща срещу Садитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Но бунтовниците хути в Йемен, които от 5 години се бият срещу водената от Саудитска Арабия международна коалиция, настояха за адекватен отговор на убийството на генерал Сюлеймани. "Този акт на агресия не може да остане без отговор", увери високопоставен член на движението Ансар Алах.

В тази връзка Щефан Рол от "Наука и политика" посочва, че хутите изглеждат особено мотивирани да извършват нападения срещу Саудитска Арабия. "Но преди това Иран ще трябва да мобилизира тези милиции срещу посочените страни от Персийския залив", казва той.

Но е под въпрос дали правителството в Техеран има интерес от това точно в този момент, когато то трябва да покаже на собствения си народ, че остава дееспособно. "Много е съмнително, че иранското общество ще одобри едно нападение срещу някаква "мека цел" в Саудитска Арабия, вместо Техеран да се концентрира изцяло върху американците или американски цели", посочва Рол.