Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски каза, че ключовото послание във връзка с евентуалните конституционни промени, ако се види публичната дискусия по въпроса, е че няма нито една забележка за промените, че те не засягат нито един проблем на идентичността, а става дума за техническо изменение на конституцията, съобщават медиите в Република Северна Македония.

"С това се опровергават лъжите, че македонският народ ще се българизира, това говорят само някои руски тролове и анализатори, които го правят заради финансови средства, но в това няма нищо по същество", каза той, цитиран от ТВ Телма, в. Република, сайта МКД, А1оН и БТА.

Този път страната не е изправена пред вето отвън, но вето може да дойде отвътре, добави премиерът.

"Ако досега ветото върху евроатлантическите интеграции на Северна Македония бе налагано отвън, днес за първи път ветото може да дойде отвътре, от политически партии, които заявяват, че са за интеграция, а исторически са доказали, че са против евроатлантическите интеграции. За първи път след 32 години независимост имаме политици, които казват, че европейският дневен ред не е същият като македонския.

Никой политик досега не е казвал това. Това означава, че има някакъв друг план по отношение на интеграцията на страната", подчерта Ковачевски. Той каза, че не чужденците могат да свършат работа в страната, а само македонски политици, независимо от коя партия са.

По-рано тази седмица парламентарната комисия за конституционните промени в Собранието на Република Северна Македония реши да започне процедурата за промени в конституцията.

Потвърди се обаче, че на този етап не може да се събере изискваното мнозинство от две трети за приемането на промените, тъй като най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ остава против.

За приемането им има нужда и от гласовете на 44-те депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент. С промените в конституцията в нея ще бъдат вписани и българите, което е основното изискване на София, за да започне Република Северна Македония реални преговори за членство в ЕС. Заседанието на парламента, на което ще започне процедурата, е насрочена за 18 август.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук