Снощната атака на САЩ в Сирия е компромис между Вашингтон и Москва, твърди журналистът от "Комсомолская правда" Геворг Мирзоян, доцент от Финансовия университет при Правителството на Руската Федерация, в статия от петък (7 април). Американската атака срещу Сирия най-вероятно не е началото на някаква мащабна операция на Тръмп срещу Башар Асад, Иран и Русия, както се надяват някои активисти, се казва в статията, пише Руски дневник.

Президентът на САЩ има мозък и вижда много добре, че войната е капан. Капан, който е в противоречие с цялостната концепция на външната и вътрешната му политика и ще погребе президентския му мандат. От друга страна, не може да се каже, защото залогът Тръмп да се докаже като силен лидер е голям. Ето защо президентът на САЩ реши да направи един малък, но много скъп и колоритен спектакъл. Очевидно – с помощта на нашата страна, твърди журналистът.

Резултатите от подобна атака: противниците на Тръмп ръкопляскат, по оста Москва-Техеран-Дамаск негодуват, свикан е Съветът за сигурност на ООН.

Не става въпрос само за необходимостта на САЩ по някакъв начин да отговорят на химическата атака, а президентът на САЩ да демонстрира издръжливост по отношение на Русия (особено като се има предвид предстоящото разследване на връзките на щаба на Тръмп с Кремъл), продължава Мирзоян.

В този случай Тръмп не трябва да превръща тази специална операция в голяма война. Както изглежда има място за споразумение с Москва. В действителност Русия е направила услугата на САЩ - Москва "не е забелязала" американските ракети, не ги е свалила, и ги е оставила да нанесат удар по целите, за които са били предназначени. Освен това, по всичко личи, че е имало споразумение и със сирийската армия, защото щетите от шестте крилати ракети се оказват сравнително минимални. Няколко смъртни случая на персонала на базата - това изглежда по-скоро като инцидент, явно не са имали време да се евакуират, пише в статията.

Русия също може да бъде доволна. Да, от една страна ударите на САЩ по Сирия я поставят в много неприятно положение и утвърждават Тръмп като силен лидер. Но от друга страна, Москва показа абсолютен прагматизъм - в Кремъл са знаели, че ако Тръмп не "изпусне парата", ситуацията може да стане още по-неприятна. Варираща от американска инвазия в Сирия (където само американци няма достатъчно) и да завърши с голямо радикализиране на американската външна политика. Очевидно е, че Кремъл все още вярва в перспективите за руско-американските отношения при управлението на Тръмп, така че реших да му направя услуга с очакването и да кажа, че Тръмп ще върне жеста, заключава Геворг Мирзоян.