Крах за рублата, руските активи на практика са "нетъргуваеми"
Обстоятелствата принудиха "Банк России" да обяви временна забрана за чужденците да продават ценни книжа
В свободно падане е руската рубла, което дори евентуален успех на мирните преговори би спрял. Руската централна банка е напълно безпомощна да вземе мерки.
Руската валута потъна до нова рекордно ниска стойност след новия кръг от санкции, които Западът наложи на Кремъл за войната в Украйна, предаде Банкер.бг.
Азиатската търговия на 28 февруари приключи с котировки от 107.50 рубли за един щ. долар. Пазарните играчи пък обръщат внимание, че е "прекалено рисковано" да се търгуват руски активи и отказват да приемат нареждания за покупка или продажба на руски активи.
Все повече държави отказват достъп на руски банки до финансовите пазари и ликвидността в Русия буквално се изпарява.
Това изви опашки пред обменните бюра във всички големи руски градове след като подобни явления имаше през миналата седмица и в Полша, Украйна и други руски съседи. Обстоятелствата принудиха "Банк России" да обяви временна забрана за чужденците да продават ценни книжа.
А Московската фондова борса обяви, че ще започне да изпълнява сделки на валутните и на паричните пазари около 10 ч. руско време - почти три часа по-късно от нормалното.
Инвеститори споделят, че в момента руските активи на практика са "нетъргуваеми" и дефакто стойността им е нулева докато не се намери изход от положението.
Те допълват, че пазарът като цяло не е подготвен за скоростта, с която се развиват събитията от началото на войната. Валутни анализатори пък коментират, че Руската централна банка ще се окаже "импотентна" за защитата на рублата, ако санкциите са успешни.
Американският долар поскъпва към всичките си основни валутни конкуренти, защото задълбочаващият се конфликт в Украйна отново насочи инвеститорите към световната резервна валута.
Което на практика означава, че САЩ трябва да се подготвят да увеличат ликвидността и евентуално отново да задействат печатницата за пари. Подобен сценарий усложнява изключително задачата на Федералния резерв и на другите големи централни банки, които трябва да избират между инфлационен натиск и охлаждане на възстановяването.
Скадинавските валути паднаха най-рязко сред паричните единици на държавите от Г-10 в ранната сутрешна търговия на 28 февруари, като норвежката и шведската крона загубиха по над 2 процента. Еврото поевтиня с 1% и се разменяше срещу 1.1160 долара.
Последвайте ни
3 Коментара: