Краят на една легенда: Спират издаването на най-стария вестник в света
Новите правила на ЕС правят невъзможно финансирането на "Винер цайтунг" (Wiener Zeitung)
"Винер цайтунг" (Wiener Zeitung), най-старият вестник в света, основан през 1703 година, ще отиде в историята.
Националният съвет - долната камара на австрийския парламент, взе решение да бъде преустановено издаването му, тъй като новите правила на ЕС правят невъзможно финансирането на вестника, съобщава БТА. В бъдеще читателите ще могат да се информират от електронната версия на изданието.
По време на оживена дискусия в австрийския парламент опозиционните партии Австрийска социалдемократическа партия (АСДП), Австрийска партия на свободата (АПС) и либералната НЕОС апелираха към правителството да се откаже от превръщането на най-стария вестник в света в дигитално издание, но управляващите от Австрийска народна партия (АНП) и Зелените не промениха своето решение, считайки че това е най-доброто решение за Wiener Zeitung.
С отпадането на изискването официалните съобщения за фирми и дружества да бъдат публикувани в австрийския "Държавен вестник", който беше част от Wiener Zeitung, стана невъзможно финансирането на хартиеното издание.
Предложенията на АСДП и АПС за връщане на закона в Конституционната комисия и за съвместно търсене на по-добро решение там се провалиха, тъй като АНП и Зелените гласуваха против.
Новият закон предвижда от 1 юли изданието да се премести предимно в интернет. Вестникът ще запази минимум десет печатни издания годишно, в зависимост от наличните средства.
Ролята на официален вестник, която е основният му източник на приходи, ще бъде прехвърлена на отделна държавна онлайн платформа. Правителството твърди, че това е в съответствие с европейска директива за централизиране и публикуване на официална информация онлайн.
Междувременно Wiener Zeitung ще създаде медиен център, агенция за съдържание и център за обучение на журналисти.
"Някои се опасяват, че правителството просто иска да запази марката Wiener Zeitung с нейната 320-годишна история, докато никой не знае как ще изглежда бъдещото издание - дали то все още ще бъде сериозна журналистика", заяви заместник-главният редактор на изданието Матиас Циглер.
Според профсъюза почти половината от над 200-те служители на вестника, 40 от които са журналисти, могат да бъдат съкратени. А няколкостотин души излязоха по улиците на Виена във вторник, за да протестират срещу този ход на правителството.
Основан през 1703 г. под името Wiennerisches Diarium и по-късно преименуван на Wiener Zeitung през 1780 г., бившият частен двуседмичен вестник е национализиран от австрийския император Франц Йосиф I през 1857 г. и става официален вестник на страната.
През 2004 г. Wiener Zeitung беше класиран като един от най-старите вестници, които все още се разпространяват, съобщиха за АФП от Световната асоциация на издателите на новини.
Тиражът на Wiener Zeitung е около 20 000 екземпляра през делничните дни и около два пъти повече през уикендите.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: