НАТО е геополитически проект за усвояване на територии след разпадането на СССР и Организацията на Варшавския договор, коментира в понеделник руският външен министър Сергей Лавров, съобщават чужди медии, цитирани от Нюз Бг.

Лавров посочи, че не е необходимо да се подготвя споразумение за гаранции за сигурност със Северноатлантическия алианс в Съвета Русия-НАТО. "Разбира се, преговарящ няма да бъде Столтенберг, който като цяло е главен административен мениджър на секретариата на НАТО, а това ще бъдат ключовите членове на блока, преди всичко Съединените щати", той каза.

Според него Русия не може да пренебрегне факта, че НАТО е на прага на нейните граници. "Фактът, че те вече са, както каза Путин, на прага на нашия дом, разбира се, това не може да ни остави безразлични".

В заседанието на Съвета Русия-НАТО ще участват високопоставени военни на Руската федерация, Москва очаква същото и от алианса, отбеляза Лавров.

НАТО демонстрира поведение на непълнолетен, тъй като успоредно с възобновяването на каналите за диалог между Москва и Вашингтон "прерязваше тези канали", каза Лавров. "Тази истерия, която се подрежда около Руската федерация, е истинска истерия, но не всички са така. Президентът на САЩ Байдън в Женева, където имаше абсолютно разговор между възрастни, за конкретни неща и с пълно разбиране", каза той.

Анализ: Може ли НАТО-вският генерал Радев да ни хвърли във война срещу Русия?

Ръководителят на руското външно министерство подчерта, че делегацията на преговорите със САЩ за сигурността ще изпълнява указанията на президента Путин.

"Ще изчакаме, първо, какво ще ни предложат американците в отговор и със сигурност ще работим въз основа на ясни, недвусмислени инструкции от президента", каза той. Доверието на Русия, което не бе оправдано от западните страни след разпадането на СССР, показа, че не може да им се вярва на думата. 

"Всичко, което беше в отношенията ни със Запада в периода след СССР и изграждането на нови отношения, президентът говори за това повече от веднъж, разбира се, това бе напълно безпрецедентно ниво на доверие, нивото на желанието да бъдем приятели, да станем почти съюзници, както периодично си спомня Владимир Владимирович. Но всичко това, ние прекрасно разбираме, беше грешка. Не можете да им вярваме на нито една дума", каза той.

Коментирайки изявлението на бившия руски външен министър Андрей Козирев, който смята, че Русия трябва да влезе в НАТО, Лавров отбеляза, че "за много руски политически фигури, преди всичко опозицията, Западът е безусловен идеал и безпрекословен лидер".

"Те не виждат никакви пороци на Запад, не виждат никаква вреда в това, което Западът прави по целия свят, унищожавайки държави, унищожавайки държавността. И има такива, които просто искат да се подчинят на това, което се случва", каза той.

Външният министър не изключи, че Западът иска една "малка война" в Украйна и да обвини Москва за това. "Грубо е да се говори от позициите, които сега заемат Западът и НАТО. Те се насърчават от балтите, поляците и украинците, това е абсолютно очевидно", каза Лавров.

"Ние сме на наша територия, няма как по-ясно е да обясним на нашите приятели, от начина, по който Путин каза на пресконференция, че същото би се случило на границите на САЩ с Мексико или Канада. Те трупат оръжия в Украйна, хвалят се, че от 2014 г. са доставили боеприпаси и ударни системи за 2,5 милиарда долара".

"Малката война" в Украйна ще се използва за да се наложат санкции под подходящ предлог и да се потисне конкурентоспособността на Русия. Във връзка с това министърът обърна внимание и на пропагандираната на Запад позиция относно прилагането на превантивни санкции срещу Русия, според която ограниченията трябва да се въведат сега, но да бъдат премахнати, ако не се стигне до реална конфронтация с Украйна. "Ясно е, че те никога няма да бъдат премахнати", обобщи Лавров.

Русия не се интересува от разрушаване на Минските споразумения, но тези, които ги нарушават, ще платят цената, каза Лавров. Според Лавров Русия е готова да се срещне в нормандския формат, ако нейните партньори "престанат да се правят на глупаци".

Той каза още, че позицията на Русия предвижда "нито крачка назад от Минските споразумения". "Вече направихме няколко стъпки. Първо, самите споразумения от Минск вече са отстъпка, ние с голяма трудност убедихме Донецк и Луганск да ги подпишат". 
Освен това, отбелязва Лавров, Русия се съгласи с "формулата на Щайнмайер" - механизъм за поетапно изпълнение на редица разпоредби на "Минск-2".

А Предложенията на Киев за уреждане в Донбас са подигравка със здравия разум. Сегашните отношения на Русия със Запада могат да се нарекат конфронтация, най-добрият изход от която може да бъде честната конкуренция, каза министърът.

Според него в отношенията между Русия и Запада няма идеология. "Това не е толкова идеология, колкото борба за влияние. Формата, която този живот, тази география може да приеме, може да се нарече вражда, съперничество и конкуренция. Ако Западът избере честна конкуренция, това ще бъде най-добрият изход от сегашната конфронтация, но това вече няма да бъде Западът."