Le Figaro очерта мрачни перспективи за Европа
След скок от 397 процента през 2021 г., спотовите цени на природния газ в Европа досега не са се понижили
След скока на цените, започнал с възстановяването на икономиката от коронавируса, руската специална операция в Украйна доведе до катастрофа. Цените на газа, петрола, металите и зърното скочиха до небето. И това още не е предел, пише френският вестник Le Figaro.
След скок от 397 процента през 2021 г., спотовите цени на природния газ в Европа досега не са се понижили. Световните пазари на пшеница, черно злато, мед и стомана все още са в стресово състояние.
Конфликтът в Украйна засегна сериозно световната икономическа активност, пише вестникът. Една от кризите е логистична: традиционните вериги за доставки са нарушени и няма да се възстановят в близко бъдеще.
В доклада на CyclOpe се разказва, че сме далеч от „връщането към нормалния живот“, на което се надявахме преди няколко месеца. Конфликтът в Украйна засегна глобалната икономическа активност дотолкова, че експертите на CyclOpe се оттеглят от прогнозите си за промени в цените на стоките.
„Тези опити стават безполезни“, признава Филип Чалмен, професор по икономическа история и автор на доклада.
През 2021 г. имаше „почти универсален скок“ на световните цени в много страни. Индексът CyclOpe нараства средно с 49% годишно. И това без да броим природния газ, електричеството, корабоплаването, торовете и стоманата, продуктите и услугите, чийто среден растеж често надхвърля 100%.
Авторът на статията смята, че нито една от кризите, предизвикали сътресения на стоковите пазари миналата година, няма да приключи скоро.
Очаква се напрегната ситуация по отношение на редица селскостопански продукти, по-специално слънчогледово олио и зърнени култури. Във връзка със специалната операция на Русия в Украйна е спрян износът на украинска пшеница и слънчогледово масло.
Друг много сериозен и дългосрочен проблем е дисбалансът на енергийния пазар. Става дума преди всичко за газа, петрола и въглищата. В миналото именно петролният пазар причиняваше големи енергийни кризи, а през 2021 г. газът се превърна в решаващ фактор.
Цените на газа са се увеличили средно четири пъти както в Европа, така и в Азия. Кризата е далеч от разрешението си, особено за Европа, която в условията на санкциите ще се откаже от руския петрол (около една четвърт от вноса си) и може да направи същото с газа (45% от импорта на ЕС).
Авторите на доклада прогнозират, че цената на изкопаемите горива, транспортирани до Европа, ще бъде по-висока, тъй като европейците ще трябва да ги купуват от други страни чрез по-сложни вериги за доставки. В краткосрочен план, за да се гарантира сигурността, ще е необходимо да се увеличи използването на въглища, които също ще поскъпнат, заключава Le Figaro.
Последвайте ни
0 Коментара: