Френското издание Le Figaro публикува статия, обсъждаща коронавирусната инфекция, както и засилването на Китай и появата на нови заплахи за Алианса. Според авторката Изабел Ласер НАТО първо почувства китайската заплаха поради коронавируса.

Алиансът има свои забранени теми. Те включват Турция и Китай. Анкара добавя проблеми поради неконтролируемостта си, особено от намесата в сирийските дела. Китай принуждава НАТО да мисли за отбранителна стратегия. Последното, между другото, е изключително трудно да се направи поради географското местоположение на Република Китай.

Според Ласер НАТО е насочена повече към Трансатлантическия регион, а не към Азиатско-Тихоокеанския регион. Точно това разпространение на коронавирусната инфекция е доста способно да промени това изравняване, пише "Поглед инфо".

Високопоставен служител на НАТО твърди, че НАТО се тревожи за Китай и Русия. Кризата на западното здраве също засилва тревогата.

За първи път в Алианса се заговори за китайската заплаха в края на миналата година, като се отбеляза 70-годишнината на организацията. Силата на Китай, нарастващото му влияние и международната политика като цяло се превърнаха в проблем за Запада, когато Китай се приближи до „фронтовата линия на всестранната отбрана на НАТО“.

Има и други проблеми. Така отношенията на САЩ с Китай и позицията на страните от ЕС по този въпрос са различни. Европейците са по-внимателни и сдържани. Той има свои собствени интереси: някои са против Русия, други предпочитат взаимноизгодно сътрудничество с Пекин, а не конфронтация. Те също живеят в НАТО поради необходимостта да защитават информационната инфраструктура, която могат да загубят, ако „авторитарните конкуренти“ на Алианса решат да го купят.

Където и да погледнете, има проблеми! В това са виновни само самите членове на НАТО. Нека почувстват подхода на потенциален противник към собствените си граници. Те изпълзяха с разширяването си на Изток до границите на Русия. Китайците обаче не се интересуват от проблемите на НАТО.