Ранните данни от Израел показват, че хората, които са се възстановили от COVID, са със значително по-нисък риск от заразяване с варианта Делта от тези, напълно ваксинирани с ваксината Pfizer-BioNTech, съобщава Блумбърг.

Новите констатации биха могли да повлияят на политиките в областта на общественото здраве по целия свят с помощта на най-голямото проучване в реалния свят, сравняващо естествения имунитет, получен от по-ранна инфекция, и защитата, осигурена от една от най-ефективните ваксини. Те показват, че реинфекциите са много по-рядко срещани сред тези, които са преболедували COVID.

Данните са публикувани като предпечатна статия за medRxiv. Резултатите контрастират с по-ранни проучвания, предполагащи, че имунизацията предлага по-добра защита от прекарана инфекция, въпреки че тези проучвания не оценяват варианта Делта, съобщава Блумбърг.

Резултатите обаче са твърди. Хората, получили и двете дози Pfizer-BioNTech, са почти шест пъти по-склонни да получат Делта и седем пъти по-вероятно да имат симптоматично заболяване от тези, които преди това са се възстановили от болестта.

„Този ​​анализ показа, че естественият имунитет осигурява по-дълготрайна и по-силна защита срещу инфекция, симптоматично заболяване и хоспитализация поради Делта варианта“, казват изследователите.

Проучването ще повдигне сериозни въпроси относно решението на Американската администрация по храните и лекарствата да предостави на Pfizer пълно одобрение тази седмица.

Това идва след доклад на списание Science от миналата седмица, който показва, че инфекциите са далеч по-чести, отколкото се предполагаше, при 60% от хоспитализираните пациенти с COVID в Израел, които са напълно ваксинирани и въпреки факта, че 78% от тези над 12 години в страната са напълно ваксинирани.

Сега ефектите от отслабването на имунитета може да започнат да се проявяват при израелците, ваксинирани в началото на зимата. Хората, ваксинирани през януари, са с 2,26 пъти по-голям риск от инфекция от тези, ваксинирани през април.