Лъсна жестоката истина колко силно заразен е коронавирусът - 1 болен тръшнал поне 10 лекари
Според д-р Уилиам Шафнер, експерт по заразни болести, сред пациентите най-често се наблюдава пневмония и остра вирусна инфекция, която предизвиква мощна реакция на тялото, включително треска
Този случай е само един стряскащ детайл от нов доклад, изготвен за общо 138 пациенти в Ухан, който помага да разберем как болестта прогресира и как се предава толкова лесно.
Докладът, изготвен от научното издание JAMA, е създаден, като се имат предвид случаи на заразени от 22 до 92 години, приемани в болница Жонган в Уханския университет от 1 до 28 януари. За много от тях – 41%, се смята, че са били заразени в болницата, включително 17 души, които са били приети с други заболявания и още 40 работници в нея.
Пациентът, заразил сам 14 души, е бил поставен в хирургическото отделение, заради симптоми, свързани със стомаха и червата, и не се е смятало, че е болен от новия коронавирус.
Този случай е стряскащ пример за т.нар. „супер разпространители“ в епидемиите с коронавируси, каквито имаше и при предишни щамове – като „САРС“ например. Такива са хора, които сами, без да го знаят, инфектират голям брой хора, понякога десетки.
Феноменът е слабо проучен и непредсказуем. Такива случаи доведоха до голяма част от заразените при предишните щамове на коронавируси.
Според проучването на списанието, при сегашната епидемия от коронавируса има множество такива случаи на „супер разпространители“. Предполага се, че в много от тези случаи лекарите са били заблуждавани от други симптоми, нетипични за коронавируса, заради което пациентите са били настанявани в помещения с много хора, вместо да бъдат поставяни под карантина.
Около 10% от пациентите първоначално изобщо не са проявявали симптоми на коронавируса, като кашлица и треска, а вместо това са имали стомашни проблеми. Други нетипични симптоми включват главоболие, замаяност и болка в корема.
Друга причина за притеснение е факта, че някои пациенти, които изглеждат стабилни първоначално, се влошават само за няколко дни или седмица. Експертите твърдят, че всеки заразен трябва да бъде наблюдаван внимателно по тази причина.
Както и предишните доклади твърдяха, по-старите хора, и тези със сериозни здравни проблеми, като диабет, проблеми със сърцето или рак, изкарват болестта много по-тежко от младите и здравите пациенти.
Общо около 26 процента от всички 138 изследвани пациенти са имали нужда от интензивна грижа. Тяхната средна възраст е била 66 години, в сравнение с 51 години за тези, които не са имали нужда от спешна помощ. Проучването не предполага мъжете да са по-често заразявани, каквато информация се появи в някои проучвания по-рано.
Според д-р Уилиам Шафнер, експерт по заразни болести, сред пациентите най-често се наблюдава пневмония и остра вирусна инфекция, която предизвиква мощна реакция на тялото, включително треска. Това засяга всички важни органи в тялото, макар още да не е ясно дали вирусът всъщност заразява някои от тях, настрана от белите дробове.
Той предупреди, че болестта е опасна за по-старите хора, но това не означава, че младите е по-трудно да бъдат заразени.
„Тя може да зарази млад и здрав човек и да го разболее“, каза Шифнер, като заяви, че това става ясно от статистическите данни, които потвърждават думите му.
Последвайте ни
48 Коментара: