Лидерите на Г-20 посетиха фонтана Ди Треви във втория ден от срещата на върха на лидерите в Рим. Те спазиха традицията и всеки от тях хвърли монета зад гърба си. Поверието гласи, че който хвърли монета във фонтана отново ще се върне във вечния град.

Тази традиция изкарва годишно на Рим по около половин милион евро в дребни монети. Средствата обикновено се изпращат за благотворителност.
Италиански медии съобщават, че световните лидери са хвърляли по едно евро, а парите са им били дадени предварително. Президентът на САЩ Джо Байдън не присъстваше.



Някои медии предполагат, че като религиозен католик той би могъл да присъства на неделната литургия във Ватикана.

По време на разходката Ангела Меркел потопи за кратко ръката си във водата на фонтана. Някои от лидерите и направиха снимки, но повече от всичко те се любуваха на красотата на Ди Треви.

Почти всички не носеха маски на открито или ги сваляха за фотографите.




По-късно стана ясно, че лидерите на страните от Г-20 са постигнали споразумение по формулировките за борбата с климатичните промени, залегнали в заключителното комюнике от срещата им в Рим.

Това съобщи днес източник на Ройтерс, макар че подробностите още не са известни.

По думите на представител на групата в текста ще има призив за съществени и ефективни действия на всички страни за постигане на целта глобалното затопляне да не надвишава 1,5 градуса по Целзий спрямо нивата от прединдустриалната епоха. Ще има и констатация, че е важно към средата на века да се постигнат нулеви нетни емисии на парникови газове, както и призив за действия през настоящото десетилетие за промени в националните планове за намаляване на емисиите.

В комюникето се подчертава важността са се изпълни обещанието да бъдат "мобилизирани" 100 милиарда годишно за развиващите се страни до 2025 г., за да им се помогне да се откажат "възможно най- скоро" от добива на електроенергия от въглища.

По-рано днес други източници казаха, че се водят трудни преговори по изглаждане на различията за това как да бъде овладяно глобалното затопляне. Основните теми в процеса на преговори са намаляване на субсидиите за изкопаемите горива, прекратяване на добива на енергия от въглища и установяване на твърди дати за постигането на нулеви въглеродни емисии.