Френският президент Макрон е свикал извънредно заседание на кабинета по отбрана в Париж заради две паралелни международни кризи – заявеното намерение на американския президент Доналд Тръмп да придобие Гренландия и ескалиращите репресии срещу националните протести в Иран, предават световните агенции.
Според информацията, кризисната среща е насрочена за тази сутрин и е потвърдена от високопоставен правителствен източник.
Решението идва на фона на нарастващо геополитическо напрежение в Арктика и Близкия изток.
Френски военни вече пътуват към Гренландия
През нощта Макрон съобщи в социалната мрежа X, че първа група френски военнослужещи вече е отпътувала за Гренландия, за да се включи в съвместно учение, организирано от Дания и гренландските власти. Островът е автономна датска територия със стратегическо значение за сигурността в Арктика.
"По искане на Дания реших Франция да участва в съвместните учения в Гренландия. Първите френски военни части вече са на път. Други ще ги последват", заяви Макрон.
Европейска демонстрация на подкрепа
Франция не е единствената държава, която предприема действия. Германия, Норвегия и Швеция също започнаха разполагане на военни сили в Гренландия в знак на солидарност с Копенхаген и столицата на острова – Нуук.
Ходът е пряко следствие от среща с висок залог между представители на САЩ, Дания и Гренландия, която е показала, че между трите страни съществуват дълбоки и все още нерешени различия относно бъдещия статут и стратегическата роля на острова.
По думите на френския посланик в Полша Оливие Поавр д’Арвор, разположените френски сили са специалисти по планински и екстремни условия. Първата група е около 15 души и вече участва в подготовката на учението, носещо името "Операция Арктическа издръжливост".
Очаква се по-късно днес Макрон да отправи и традиционното си новогодишно обръщение към въоръжените сили, в което се предполага, че темата за Арктика, Гренландия и нарастващото глобално напрежение ще заеме централно място.