„Маша и мечока“: история на успеха (ВИДЕО)
Епизод на анимацията е гледан над 1 милиард пъти в YouTube
Сериалът за дружбата и приключенията на малкото руско момиченце и големия мечок бързо завоюва популярност в целия свят. Анимационният филм се излъчва в 22 страни по света, а една от сериите, „Маша+каша“, събра над 1 милиард гледания в YouTube, като стана един от 17-е най-популярни клипа в цялата история на сайта.
Създателите на сериала така обясняват неговата популярност: просто такава безгрижна, палава и весела Маша има почти във всяко семейство по света, без значение от каква националност е.
Коя е Маша?
„Самата идея за поредицата възникна от това, че ние искахме да покажем отношенията между възрастните и децата не в назидателна, а в комична форма, за да изясним на зрителите чувствата, които изпитват героите“, разказва режисьорът на проекта Денис Червяцов.
Според думите на Червяцов анимационната Маша има реален прототип в живота. През 90-е години художественият ръководител на проекта, Олег Кузовкин, почивал на морето и на плажа забелязал малко момиченце.
Дребосъчето било толкова естествено и открито за общуване, че можело спокойно да се приближи до непознат човек и да играе с него шах или да грабне нечии плавници и да отиде с тях да плува. Вярно, след няколко дена курортистите започнали да се крият от момиченцето – тя станала прекалено активна и досадна. Тази история се загнездила в главата на Кузовкин и след няколко години се появява идеята за сериала.
Червяцов казва, че създателите на сериала вземат сюжетите за епизодите и от личния си живот: „Дори тези, които правят анимацията, копират поведението на своите или на техни познати деца, същото важи и за сценаристите“.
Международният успех
„Аз мисля, че децата до 5 годишна възраст нямат разлика помежду си, в която и да е страна по света“, смее се Денис Червяцов. Освен това в сериала отсъстват дългите монолози. Създателите на сериала казват, че като акцентират върху действието, а не върху диалозите, те се доближават до формата на нямото кино, където всичко е ясно и без думи.
Освен признанието на зрителите, „Анимаккорд“ (студио, създадено специално за проекта), завоюва и професионално уважение. През 2015 г. „Маша и мечока“ спечели премията Kidscreen (своеобразен канадски „Оскар“ в областта на мултипликацията) в номинацията „За най-добра анимация“. Освен това Kidscreen посочи студиото като едно от най-успешните, създаващи продукция, наравно с такива гиганти в анимацията, каквито са Cartoon Network Studios и Dreamworks Animation Television.
Програмният директор на „Големия Фестивал за Анимационни филми“ Мария Терешченко обяснява успеха на проекта и с това, че създателите му са успели да представят и последните тенденции във възпитанието на децата.
„Преди класическата анимационна клоунада бе свързана с насилие, показано чрез хумор. Но към XXI век това вече започва да се смята за вредно за психологичното развитие на децата. „Маша и мечока“ успяха да напипат тази граница в клоунадата, при която насилието отсъства. Освен това, в сравнение с минали век, децата получиха по-голяма свобода и са по-малко ограничавани. Затова малката неудържима Маша се появи именно тогава, когато съвременните деца могат в нея да припознаят себе си“, смята Мария Терешченко.
Какво следва?
Към този момент, освен основния сериал, светът на „Маша и мечока“ се разшири с две мултипликации. През 2012 г. стартираха „Приказките на Маша“ (Машины сказки), а през 2014 г. излезе втората „производна“, „Страшна Маша“ (Машкины страшилки). В „Приказките“ Маша запознава зрителите със света на руските народни приказки, а в „Страшната“ разказва „страшни“ истории, които в крайна сметка се оказват смешни и поучителни.
Създателите на сериала не искат да спират до тук, надявайки се и в бъдеще да разширяват вселената на проекта. Съвместно с други партньори „Анимаккорд“ създават мрежа от интерактивни обучаващи музеи „Маша и мечока“, издават списания, обучаващи компютърни игри.
В момента студиото има около 100 служители, които създават едновременно по няколко епизода от анимационния филм.
Производството на един от тях отнема около три месеца.
Според разчетите на Soсial Blade благодарение на рекламата в YouTube „Маша и мечока“ носи на „Анимаккорд“ около $1.5 милиона на месец. Голяма част от приходите на проекта идват от лицензионна продукция с Маша и Мечока. Това са хранителни продукти, канцеларски материали, играчки и много други.
„Анимаккорд“ вече са сключили договори за производството на съпътстваща продукция с такива крупни играчи на пазара, каквито са Danon, Burger King и немският производител на играчки Simba Dickie. От студиото са изчислили, че през тази година приходите от продажби могат да достигнат до $300 милиона, което означава $15 милиона печалба за самата компания.
Продуцентът Дмитрий Ловейко обяснява за себе си успеха на „Анимаккорд“ просто с това, че „Маша“ се прави с любов и от много добър екип професионалисти. „Ние работим на принципа следващата серия трябва да е по-добра от предишната“, разказва той.
Източник: Руски дневник
Последвайте ни
0 Коментара: