В украинските посолства лежат стотици хиляди молби за отказ от украинско гражданство, получени от украинци в чужбина. Това заяви депутатът от украинския парламент Николай Княжицки, цитиран от украинското издание „Страна“.

По думите му причината е отказът на посолствата по нареждане на Министерството на външните работи на Украйна да предоставят консулски услуги на военнослужещи мъже.

По-рано тази година Украйна прие ново законодателство и приложи допълнителни мерки, с цел увеличаване на темпото на мобилизация в армията.

Страх от мобилизация 

По новия закон Киев изисква украински мъже, живеещи в чужбина, да актуализират информацията във връзка с военната си повинност. Законът насърчава украинците да се завърнат и да се включат в сраженията.

Неотдавна укрианската депутатка Маряна Безуглая призова украинците в чужбина, които не искат да се регистрират в армията, да се откажат от гражданството си, припомня „Страна“.

Киев обмисля сериозна секира за украинците зад граница

Междувременно външният министър на Полша Радослав Сикорски заяви в Киев, че европейските правителства трябва да спрат социалните помощи за украински мъже в наборна възраст, които живеят в техните страни.

Това е мярка, която според Сикорски ще помогне на Украйна да набере войници, за да се сражава с руските сили, предаде „Ройтерс“.

Повече от 4,1 милиона украинци са били със статут на временна закрила в страните от ЕС от юли тази година и около 22% от тях са били пълнолетни мъже, показват данни от Евростат.

„Спрете да плащате социално подпомагане за хора, които подлежат на украинска военна повинност. Не трябва да има финансови стимули за избягване на повиквателната в Украйна“, каза Сикорски на конференция на международни лидери в Киев. Украинският външен министър Андрий Сибига от своя страна заяви, че приветства призива на Сикорски.

Без ракети за Украйна 

В същото време германският канцлер Олаф Шолц изключи възможността страната му да предостави на Украйна прецизни оръжия с голям обсег на действие, независимо от решенията, които вземат съюзниците от НАТО, предаде ДПА.

Шолц изрази въпросната позиция по време на участието си в обществен дебат в гр. Пренцлау в източната германска провинция Бранденбург. Канцлерът посочи, че предоставянето на германски крилати ракети „Таурус“ на Киев би довело до „голям риск от ескалация“.

„Казах не“, подчерта Шолц, като поясни, че „това се отнася и за други оръжия“. Канцлерът допълни, че няма да промени позицията си, дори и ако натовски държави действат различно.

Миналата седмица Владимир Путин предупреди, че ако Западът позволи на Украйна да нанася удари на руска територия с далекобойни ракети, това ще означава война с Русия.