Медиите прегряват заради Брекзит: Чакат ни много въпроси
100 престижни британски висши учебни заведения изразяват дълбоко безпокойство
Водещи фигури от официалната кампания за излизане от ЕС казваха, че няма да им е нужно да се фокусират върху имиграцията, за да спечелят дебатите, а преди две години директорът на кампанията Доминик Къмингс заяви, че нейната основна задача е да успокои избирателите, че напускането няма да се отрази негативно на заетостта и стандарта на живот. За тяхно съжаление всички водещи британски и световни икономически авторитети предупредиха още в началото на кампанията, че евентуално излизане от ЕС всъщност ще нанесе икономически поражения. Така стратегията на този лагер се промени, пише в. "Индипендънт". На дневен ред отново излезе имиграцията, това беше пресметнат ход, но много от твърденията на кампанията в подкрепа на Брекзита са неверни, подчертава вестникът и представя контрааргументи.
В отворено писмо до "Индипендънт" ръководствата на 100 престижни британски висши учебни заведения изразяват дълбоко безпокойство и предупреждават за сериозните негативи на Брекзита. Великобритания ще изгубя позицията си на световен лидер в областта на науката и иновациите, ако избирателите обърнат гръб на ЕС. Сред подписалите се са ректорите на университетите в Оксфорд, Кембридж, Дърам и Бристол и на всички британски висши учебни заведения, класирани сред най-добрите 50 в света. Авторите на писмото изтъкват, че университетите генерират над 73 милиарда лири годишно за британската икономика, като само от студентите от страните в ЕС идват 3,7 млрд. лири.
Членството в ЕС помага на британските университети да привличат най-блестящите умове от цяла Европа, а това стимулира университетската научна дейност и преподаване и допринася за икономическия растеж, подчертават те. Развод на Великобритания с Европа? Още Хенри Осми постави началото, пише в. "Ню Йорк таймс". Както и някога, според привържениците на Брекзита отвъд Ламанша господства голяма и непреклонна сила, отричаща правата на Лондон. Уж суверенната държава изобщо не е суверенна, внушават дни преди референдума тези, които са за Брекзита. Англичаните обаче вече са преживявали това. Преди пет века крал Хенри Осми се разгневи на теологичното и финансово влияние на папската власт, скъса с Рим, отведе поданиците си в новосъздадената Англиканската църква и стана неин глава.
Тази стъпка промени християнството, оформяйки вярата и идентичността на около 85 милиона англикани в света. Лесно е да се правят исторически паралели, но те са и подвеждащи, а разликите между двете епохи са големи, не на последно място по отношение на демократичността на британското решение днес, посочва "Ню Йорк таймс". Брекзитът отваря полезни дебати за Европа, отбелязва френският в. "Монд". Какъвто и да е резултатът, успехът на кампанията в полза на излизането на Обединеното кралство от ЕС трябва да накара проевропейците да се запитат защо се стига отхвърляне и да не повтарят грешките от миналото. Реакцията на Брекзита или на скромна победа на лагера за оставане вероятно няма да доведе до засилване на интеграцията, а по-скоро ще постави отново под въпрос начина на функциониране на Европа, подчертава всекидневникът.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА РЕФЕРЕНДУМА В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: