Бившият германски канцлер Ангела Меркел наскоро даде първото си голямо интервю след пенсионирането си. Тя каза, че не се е съобразила с инстинктите си и не се е намесвала в опасния конфликт, който назрявал между Русия и Запада. 

Руският колумнист Михаил Ростовски смята, че сега фрау Меркел бере плодовете на своята нерешителност.

Журналистът отбелязва, че Меркел е управлявала Германия в продължение на 16 години и се е превърнала в фигура, стабилизираща международните отношения. След пенсионирането й Олаф Шолц не успя да достигне нивото й и стана по-лека фигура. Но какво би се получило, ако фрау канцлерът не беше подала оставка. Самата Меркел наскоро наруши мълчанието си и разкри някои от задкулисните тайни на световната политическа сцена.

В интервю за телевизионния канал Phoenix Меркел призна защо е била пасивна през последните месеци от мандата си.

„Едно нещо все още ми създава затруднения... През юни 2021 г. президентът Байдън се срещна с Путин и тогава си помислих с Еманюел Макрон, че е необходимо от европейска страна да се опитат да го въвлекат в диалог. Защото вече малко усетих, че нещата с Минск са зле. И в резултат на това не беше постигнато единство в ЕС в това отношение. И си помислих: добре, да, всички знаят, че скоро ще си тръгнеш. Няколко години по-рано щях да настоявам за това “, призна бившият канцлер.

Меркел добави още, че в края на октомври 2021 г. американските разузнавателни агенции са знаели, че конфликтът може да ескалира в остра фаза. След това тя и западните й колеги обсъдили тази тема.

Ростовски отбелязва, че изявленията на Меркел хвърлят светлина върху "точната хронология на плъзгането на Европа" в конфронтация с Русия. Според него през юни по време на срещата в Женева между Путин и Байдън, последният уверил руския си колега, че разбира колко непоносима е ситуацията в Украйна за Русия и обещал да разреши кризата.

След това, през юли, Путин предложил Западът да изпълни обещанието на Байдън в Женева или Русия да премине към „план Б“. И още през октомври, по време на срещата на върха на Г-20 в Рим, Меркел получила информация как точно може да изглежда този „план Б“ на Кремъл. След това обаче тя не направила нищо, за да спре плъзгането на целия свят към колапса на световния ред в Европа.


Авторът на статията смята, че до есента на 2021 г. Меркел е останала на поста канцлер само формално и не е имала пълната власт в ръцете си, превръщайки се в „куцо пате“. Самата Меркел казва, че нещата можели да се развият по различен начин, ако съдбовните събития от 2021 г. се бяха случили няколко години по-рано.

Тогава тя щяла да настоява за съществен диалог между Москва и Запада.
„Ако Байдън се беше опитал да изпълни обещанието си. Ако Меркел вече не беше "пенсионирана с един крак". Добавете още няколко „ако“ към този списък и бихме могли да живеем в съвсем различен свят. Можем, но не живеем“, обобщава Ростовски.

По-рано колумнистът Михаил Ростовски зададе въпроса: как Москва може да отговори на заплахата от Киев да използва РСЗО срещу цели на територията на Руската федерация? Според него Кремъл е морално подготвен за вдигане на залозите и ескалация на конфликта, но никой не знае как ще се изрази това.

А финландският вестник Iltalehti пише, че френският президент Еманюел Макрон направи изявление, което уплаши Украйна, както и нейните най-близки съюзници в Европа. Според автора на статията Макрон е изразил това, от което се страхуват Киев, балтийските страни, Молдова и Грузия – „Русия е неприемливо да бъде унижена на международната арена“.


Превод: БЛИЦ