Преди 60 години на този ден е подписан Римския договор, който поставя основата на съвременния Европейски съюз. По този повод в Рим днес всеки от евролидерите направи своята равносметка за постигнатото и грешките.
"Разбира се, ние не направихме всичко добре, а някои неща останаха недовършени, но имаме добра основа. Ние, например, не помислихме за защита на външните граници, въвеждайки свободата на придвижването. А когато създадохме единна валута, не я направихме способна да издържа на кризи, сега обаче ние създаваме банков съюз и механизми за стабилизация", заяви по време на срещата в Рим Ангела Меркел.
 
Германският канцлер коментира и болезнената тема за излизането на Великобритания от ЕС, след като стана ясно, че се очаква Брекзитът да започне на 29 март. Меркел заяви, че на Великобритания няма да й бъдат направени никакви отстъпки, които биха могли да разрушат свободното движение на стоки, хора, услуги и капитали в рамките на единния европейски пазар.
 
„Някои неща не са за продан“, заяви тя.
 
Планирайки бъдещето на съюза, евролидерите не пропуснаха и чувствителния въпрос за оттеглянето на Великобритания от Семейството на 27-те. Броени дни преди да задейства член 50 за излизане от Общността Лондон не изпрати свой представител в Рим.
 
Френският президент Франсоа Оланд увери, че ще бъдат положени усилия „разводът“ с Великобритания да бъде приятелски, но предупреди, че няма как да бъде напълно безболезнено. „Тереза Мей е тази, която избра да не е тук и британците са тези, които решиха да поемат по друг път, но ние трябва да поддържаме добри отношения. Франция е силно свързана с Великобритания“, подчерта той.
 
Брюксел пък изтъква, че би могло да се даде по-добър тон на началото на преговорите, ако Тереза Мей беше решила да дойде в Рим за честването на годишнината. „Срамота е, че тя не е тук“, заяви висш европейски чиновник, цитиран от британския „Експрес“.

Превод и редакция: БЛИЦ