Великобритания формално ще напусне Европейския съюз вероятно около декември 2018 година, обяви новият министър по въпросите около "Брекзит" Дейвид Дейвис, съобщава "Индипендънт".
Дейвис представи своите виждания за "енергичен, но премерен подход спрямо "Брекзит", в който приоритет ще бъдат търговските сделки както в Европа, така и в света.
 
"Част от икономическите привилегии, които очакваме след "Брекзит", вероятно ще станат факат още преди формалното ни излизане, което се очаква да бъде около декември 2018 г.", написа той в официалния сайт на Консервативната партия.
 
"Трябва подходът ни да бъде енергичен, но премерен. Това включва сериозни консултации и представяне на детайлни планове през следващите няколко месеца", добавя Дейвис.
 
Въпреки че европейските лидери и вчера призоваха Тереза Мей да започне процедурите около развода с ЕС, като активира Член 50 колкото е възможно по-скоро, министърът по въпросите за "Брекзит" очерта план, който значително отлага окончателното излизане.
 
Междувременно новият британски финансов министър Филип Хамънд обяви, че Великобритания ще напусне Единния пазар като част от решението да напусне Европейския съюз. Хамънд обаче обясни, че страната му ще преговаря за достъп до блока.
 
„В резултат на решението да напуснем ЕС, ние ще излезем и от Единния пазар”, каза министърът.
 
Филип Хамънд подчерта, че би искал да преговаря за достъп на британския бизнес до Единния пазар, така че да продължат да продават стоките и услугите си на пазара на Европейския съюз. Въпреки брекзита, министърът казва, че наистина желае британците “да се възползват от ползите да ползват стоките и услугите на Европейския съюз, както го правят и сега.”
 
В първото си интервю новият министър на финансите успокои всички, че няма да има извънреден бюджет заради излизането на Великобритания от Евросъюза. Филип Хамънд заяви: „Ще се изправим пред някои предизвикателства в краткосрочен план по отношение на икономиката. Тя премина през шок заради решението от 23 юни за напускане на Европейския съюз”.
 
Хамънд описа проблемите като “разклатено доверие” и “спрени инветсиционни решения” от страна на много бизнеси. Финансовият министър каза, че сегашното предизвикателство пред кабинета е да изпраща колкото е възможно по-бързо успокоителни сигнали за бъдещето до международните инвеститори и британския бизнес и потребителите в страната, така че “инвестициите да потекат към Обединеното кралство.”