Минус 55 градуса е вече на ”полюса на студа” в Северното полукълбо

https://blitz.bg/svyat/minus-55-gradusa-e-veche-na-polyusa-na-studa-v-severnoto-polukalbo_news26099.html Blitz.bg

Селището Екючю в Якутия стана в неделя през нощта “полюсът на студа” в Северното полукълбо – температурата там падна до минус 55 градуса, съобщи за РИА “Новости” представител на Якутското управление по хидрометеорология и мониторинг на околната среда.

“През последните дни температурата в Екючю беше близо до отметката за минус 50 градуса, но едва в неделя през нощта живакът подмина 50-те градуса”, каза служителят на управлението. По думите му 55 градуса под нулата не е рекорд за Якутия, която винаги е била смятана за “полюс на студа” в Русия. “През зимата “полюсът на студа” по правило се намира в Якутия – във Верхоянск с абсолютен минимум от минус 68 градуса и в Оймякон, където температура може да падне до минус 71 градуса”, каза още той. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай